Španělské banky budou muset zvýšit rezervy o 50 miliard eur | E15.cz

Španělské banky budou muset zvýšit rezervy o 50 miliard eur

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělské banky budou potřebovat kvůli svým investicím do realitního sektoru navýšit rezervy na ztrátové investice o dalších 50 miliard eur (1,3 bilionu korun). Uvedl to v rozhovoru pro list Financial Times nový ministr hospodářství Luis de Guindos. Banky si však budou muset tyto peníze obstarat samy bez pomoci vlády a podle ministra je většina z nich schopná si tuto částku zajistit v příštích letech z vlastního zisku.

Podle centrální banky Bank of Spain činí investice španělských bank do realit 338 miliard eur, z toho špatné úvěry a toxický majetek činí 176 miliard eur. Banky již musely na žádost Bank of Spain vytvořit rezervy na 30 procent této částky a trhy nyní spekulují, že budou nuceny své rezervy navýšit až na polovinu této částky.

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy. Země sice nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc, výsledky zátěžových testů evropských bank ale potvrdily, že s malými španělskými spořitelnami je stále spojeno vysoké riziko.

Nová vláda uvedla, že reformy finančního sektoru patří mezi její hlavní priority. To by však mohlo znamenat, že vláda bude muset do problémových ústavů napumpovat více hotovosti. Země se nyní pohybuje na pokraji druhé recese za dva roky a minulý týden uvedla, že rozpočtový deficit za rok 2011 bude vyšší, než očekávaných osm procent hrubého domácího produktu. Nezaměstnanost v zemi činí 21 procent a je nejvyšší za 15 let, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah