Spoření se vyplatí | e15.cz

Spoření se vyplatí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CSOB
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojuje je to, co jiné lidi rozděluje – peníze. Cílem jednoho je pomoci uspořit tomu druhému co nejvíce. Bankéř a jeho klient.

Na čem jsou vlastně položeny základy vztahu bankéře a jeho klienta, ptáme se. „Na důvěře,“ říkají téměř jednohlasně Marcela Šefrnová, investiční poradkyně ČSOB, a Petr Janďourek, třicetiletý fotograf. Ačkoliv „spolupracují“ teprve dva roky, znají se už pět let. Kamarád pana Janďourka je totiž dlouholetým klientem paní Šefrnové. „Když jsem si mu jednou posteskl, že bych měl začít více spořit a neutratit vše, co vydělám, dal mi na paní Marcelu telefon, abych se jí ozval, že už mi pomůže s mým hospodařením něco udělat,“ směje se pan Janďourek.

Paní Marcela věděla, že vztah k penězům u pana Janďourka je poněkud volný a že nejspíš ani netuší, že banky nabízejí i jiné produkty než běžný účet. „Když mi vysvětlila, že v případě pravidelného spoření do penzijního připojištění, životního pojištění a stavebního spoření mohu za rok od státu dostat na státních příspěvcích a daňových úlevách až 7 400 korun, bylo mi jasné, že jsem do té doby dělal něco špatně,“ vzpomíná na své „finanční prozření“ pan Janďourek.

Marcela Šefrnová se občas setká s otázkou, co takový investiční poradce vlastně dělá, co je náplní jeho práce. Odpovídá, že naslouchat svým klientům a pak jim umět dobře radit. A samozřejmě jim vysvětlit vše, čemu nerozumí. „Jednou z takových věcí jsou investice do podílových fondů,“ říká paní Šefrnová. „Lidé si většinou myslí, že jsou jen pro bohaté, ale přitom investovat do nich lze již od 500 korun měsíčně a prostředky z nich si můžete kdykoliv vybrat.“

Když se pana Janďourka na závěr ptáme, co mu dva roky spolupráce s paní Šefrnovou přinesly, odpovídá: „Kromě slušných úspor hlavně poznání, že když budu pravidelně spořit menší částky, které nezatíží můj měsíční rozpočet, přinesou mi do budoucna zajímavé zhodnocení.“

Čtyři zásady rozumného spoření

• Spořte do státem podporovaných produktů, kterými jsou penzijní připojištění, životní pojištění a stavební spoření. Ročně můžete získat až 7 400 Kč navíc.
• Investujte do podílových fondů.
• Spořte i menší částky, ale pravidelně.
• Pokud potřebujete poradit, jak nejlépe zhodnotit své úspory, obraťte se na zkušené poradce ČSOB.

Kontakt: Marcela Šefrnová, msefrnova@csob.cz

www.csob.cz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery