Správce Sazky navrhl soudu vyplatit prvnímu věřiteli 567 mil. Kč | E15.cz

Správce Sazky navrhl soudu vyplatit prvnímu věřiteli 567 mil. Kč

Sazka
Sazka
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Insolvenční správce zkrachovalé loterijní firmy Sazka Josef Cupka navrhl soudu vyplatit z peněz získaných prodejem společnosti 567 milionů korun The Bank of New York Mellon, která je věřitelem Sazky. Výše zajištěné pohledávky The Bank of New York Mellon vůči Sazce činí téměř pět miliard korun.

Správce Cupka se rozhodl začít vyplácet věřitele, potvrdila jeho mluvčí Lenka Tichá. „Správce se obrátil na soud se žádostí o výplatu zajištěného věřitele, jde o standardní postup, který vyplývá ze zákona,“ uvedla.

Sazku získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Z této částky vyplatí Cupka The Bank of New York Mellon, která měla svůj dluh zajištěný budovou a pozemky Sazky v Praze na Vysočanech. Skupiny KKCG s PPF, které patří mezi největší věřitele Sazky, po odkoupení loterijního byznysu Sazky následně společnost přejmenovaly na SAZKA sázková kancelář.

PPF a KKCG stále u soudů vedou spory o to, zda insolvenční řízení a následný prodej Sazky organizovaný Cupkou byly v pořádku. K těm, kteří proti prodeji Sazky protestovali, patřila Česká spořitelna, ale ta koncem roku svoji pohledávku prodala KKCG a současně stáhla svoji žalobu proti prodeji. Tím ztratila významného spojence především skupina Penta a současné představenstvo zkrachovalé Sazky, které se k žalobě spořitelny přidaly.

Při vypořádání dluhů se v první řadě uspokojují zajištění věřitelé, tedy ti, kteří mají vůči prodávanému majetku firmy nějaké zajišťovací nebo zástavní právo. Poté přicházejí na řadu pohledávky za majetkovou podstatou. Zbytek výtěžku se podle výše přihlášených pohledávek rozdělí mezi přihlášené věřitele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah