Strach z potřeby nového kapitálu obchází evropské banky | e15.cz

Strach z potřeby nového kapitálu obchází evropské banky

ATE bank
ATE bank
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie evropských bank dnes padaly poté, co výsledky zátěžových testů oznámené v pátek po ukončení evropské obchodní seance ukázaly, že osm evropských finančních domů testy neprošlo vůbec a dalších 15 jen velmi těsně.

Testy nezvládlo pět malých, regionálních a na burze neobchodovaných spořitelen a rakouská veřejně neobchodová Volksbank. Obě řecké banky – EFG Eurobank a ATEbank, které neprošly testy, jsou listované na aténské burze.

Poté, co akcie státem ovládané banky ATE spadly o 15 procent již v pátek před vyhlášením výsledků letošních zátěžových testů, rostly dnes o sedm procent a korigovaly páteční ztráty. Akcie EFG, jejíž rozhodnutí prodat svá polská aktiva přišlo příliš pozdě na to, aby se do stress testů promítlo, rostly o 0,7 procenta.

Evropský úřad pro bankovnictví uvedl, že osm bank, které testy neprošlo, bude potřebovat navýšit kapitál o celkem 2,5 miliardy eur. Někteří analytici však odhadovali, že až dvacet bank bude potřebovat navýšit kapitál o celkových 80 miliard eur.

Čtětě také:

„Testy ukázaly, že evropský bankovní sektor je v lepší kondici, než se očekávalo. Nicméně hlavním strašákem investorů zůstane důvěryhodnost zátěžových testů, vezmeme-li v úvahu, že nepočítaly s následky případných bankrotů periferních členů eurozóny,“ okomentoval výsledky Lee Hartman z Bank of Tokyo Mitsubishi.

Mezi dnes nejvíce oslabující akciové tituly patří francouzská Société Générale, jejíž cenné papíry ztratily 3,7 procenta, akcie italské Intesa Sanpaolo ztratily tři procenta a akcie německé Commerzbank 2,9 procenta. Na pražské burze ztratila skupina Erste dvě procenta a Komerční banka (dcera francouzské Société Générale) odepsala 0,7 procenta. Panevropský index FTSE Eurofirst 300 odepsal 0,7 procenta.

Stranou výprodejů dnes zůstaly skandinávské banky, protože se zdají být nejméně angažované v dluhopisech periferních členů eurozóny. „Skandinávské banky jsou tolik odolné simulovanému negativnímu scénáři, že bychom klidně mohli zdvojnásobit jeho parametry a jim by se nic nestalo,“ řekl Bloombergu Frank Øland Hansen z Danske Bank.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery