Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun | E15.cz

Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun

Švýcarské franky
Švýcarské franky
• 
ZDROJ: Ferdi wikimedia commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za loňský rok zisk 38,3 miliardy švýcarských franků (téměř bilion korun), zejména díky růstu hodnoty devizových a zlatých rezerv. Její hospodářský výsledek se tak prudce zlepšil po ztrátě 9,1 miliardy švýcarských franků v předchozím roce. Tehdy byl příčinou pokles ceny zlata.

Centrální banka nicméně varovala, že vzhledem k nestálosti finančních výsledků nemůže do budoucna zaručit akcionářům vysoké dividendy. Akcionáře banky tvoří hlavně švýcarská federální vláda a jednotlivé švýcarské kantony.

SNB podle agentury Reuters potvrdila, že za loňský rok vyplatí akcionářům dvě miliardy švýcarských franků. V předchozím roce se akcionáři museli obejít bez dividend. Centrální banka dnes rovněž oznámila, že hodnota jejích devizových rezerv se v únoru zvýšila na rekordních 509,25 miliardy švýcarských franků z lednových 498,46 miliardy.

Podle analytiků stálo za růstem hodnoty rezerv zejména mírné oslabení švýcarského franku, jehož kurz od konce ledna klesl vůči euru o dvě procenta. V lednu švýcarská měna výrazně posílila, když centrální banka zrušila limit pro růst kurzu franku vůči euru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.