Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun | E15.cz

Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun

Švýcarská centrální banka loni vydělala v přepočtu bilion korun
Švýcarské franky
• 
ZDROJ: Ferdi wikimedia commons

ČTK

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za loňský rok zisk 38,3 miliardy švýcarských franků (téměř bilion korun), zejména díky růstu hodnoty devizových a zlatých rezerv. Její hospodářský výsledek se tak prudce zlepšil po ztrátě 9,1 miliardy švýcarských franků v předchozím roce. Tehdy byl příčinou pokles ceny zlata.

Centrální banka nicméně varovala, že vzhledem k nestálosti finančních výsledků nemůže do budoucna zaručit akcionářům vysoké dividendy. Akcionáře banky tvoří hlavně švýcarská federální vláda a jednotlivé švýcarské kantony.

SNB podle agentury Reuters potvrdila, že za loňský rok vyplatí akcionářům dvě miliardy švýcarských franků. V předchozím roce se akcionáři museli obejít bez dividend. Centrální banka dnes rovněž oznámila, že hodnota jejích devizových rezerv se v únoru zvýšila na rekordních 509,25 miliardy švýcarských franků z lednových 498,46 miliardy.

Podle analytiků stálo za růstem hodnoty rezerv zejména mírné oslabení švýcarského franku, jehož kurz od konce ledna klesl vůči euru o dvě procenta. V lednu švýcarská měna výrazně posílila, když centrální banka zrušila limit pro růst kurzu franku vůči euru.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!