Téměř 1000 korun. Taková je nejlepší hodinová mzda v Německu | E15.cz

Téměř 1000 korun. Taková je nejlepší hodinová mzda v Německu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Němci čím dál více kroutí hlavami nad rozdíly mezi mzdami, které se výrazně liší podle regionů. Nejlépe, co se hodinové mzdy týká, jsou na tom na jihu a západě Německa. Ve městech, kde sídlí velké koncerny. Rekordní mzdy pak mají dělníci ve Wolfsburgu, sídle automobilky Volkswagen. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval mnichovský institut Ifo. Hodinové sazby se v Německu používají v dělnických profesích, službách či obchodě.

Na jihu, či západě Německa jsou mzdy dělníků, či zaměstnanců ve službách až dvojnásobné proti mzdám v bývalém NDR. Východ Německa stále podle průzkumu institutu Ifo trpí špatnou produktivitou práce a nepříznivou strukturou výroby. Na druhé straně studie uvádí, že východ Německa je výrazně levnější z hlediska nákladů na bydlení i spotřebitelských cen. Přesto jsou na východě Německa i reálné mzdy stále minimálně o pětinu nižší, než na západě.

Nominální hodinová mzda v Německu:

Průměr 26,11 €
Minimum 16,81 €
Maximum 39,66 €

Výrazně nižší hodinové mzdy trápí východní Německo i 20 let po sjednocení. V průměru zde pracovníci pobírali 20,49 eura na hodinu (mimo Berlína) a na západě byla průměrná hodinová mzda 27,19 eura. Kritici studii vyčítají, že není možné hodit do jednoho pytle mzdy mechaniků v automobilkách, stavebních dělníků, pracovníků v chemičkách, číšníků, kuchařů a pomocných sil v zemědělství, podělit to a výsledné číslo uvádět jako průměrnou hodinovou mzdu.

Hlavním důvodem rozdílu v příjmech zůstává velmi nepříznivá ekonomická struktura a obecně špatné výkony společností v nových členských zemích Německa. Úplně nejhůř jsou na tom lidé na severovýchodě v Meklenbursku-Předním Pomořansku. U Baltského moře na hranicích s Polskem se mzdy v průměru pohybují okolo 16,80 eura na hodinu. V Meklenbursku je navíc obrovská nezaměstnanost. Na druhé straně stojí průmyslový Wolfsburg v Dolním Sasku, kde se průměrná mzda blíží 40 eurům na hodinu.

Jaké jsou v Německu rozdíly v hodinové mzdě Autor: e15

Z pohledu reálných mezd je na tom nejlépe opět Wolfsburg, následovaný Ludwigshafenem, kde má továrny chemický koncern BASF. Jiná situace je ale v například v Mnichově. Bavorské metropoli sice patří v žebříčku nominálních mezd 25. příčka, ale v přepočtu na reálnou mzdu, tedy co si lidé za své peníze pořídí, Mnichov patří až na 258. místo z celkových 413 krajů a měst, které institut Ifo hodnotil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah