Úřady v Německu a Rakousku prohledaly sídla firmy Wirecard | E15.cz

V sídlech německé Wirecard byli opět vyšetřovatelé

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úřady v Německu a Rakousku prohledaly sídla společnosti Wirecard, za poslední měsíc už podruhé. Hledají důkazy v kauze účetního skandálu, který tuto německou finanční společnost přiměl vyhlásit insolvenci a vedl k zadržení jejího bývalého šéfa. O odkup aktivit firmy, která teď bojuje o přežití, je podle sdělení insolvenčního správce přesto velký zájem.

Razie se zúčastnilo dvanáct mnichovských vyšetřovatelů doprovázených 33 policejními úředníky, IT specialisty z řad policie a pomáhali jim policisté z Rakouska. Prohledávali pět sídel firmy - tři v Německu, včetně centrály na mnichovském předměstí v Aschheimu, a dvě v Rakousku.

Najít se snažili především důkazy proti bývalému šéfovi firmy Markusi Braunovi, který je podezřelý z účetních podvodů a z manipulace akciovým trhem. Braun i bývalý provozní ředitel Wirecardu Jan Marsalek, který je na útěku, jsou oba Rakušané.

Zhruba před dvěma týdny vyšlo najevo, že firmě Wirecard chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard korun). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, asi vůbec neexistují. Dlouhodobý auditor Wirecardu společnost EY svého klienta obvinila ze sofistikovaného podvodu.

Evropská komise minulý týden v neobvyklém kroku pověřila unijního regulátora, aby kvůli kolapsu Wirecard prošetřil postup německého spolkového úřadu pro finanční dozor (BaFin). Karty vydané Wirecard byly od pátku po zásahu britského regulátora FCA zablokované, znovu fungují od úterý.

V pondělí mnichovský soud jmenoval insolvenčního správce Wirecard. Ten dnes podle agentury Reuters řekl, že banky brzy pověří prodejem jednotlivých částí společnosti. Dodal, že ho kontaktovalo mnoho investorů, kteří mají zájem odkoupit buď hlavní obchodní aktivity firmy, nebo přidružené podnikání, které na něm není závislé.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah