Výkonnost hedgeových fondů klesá, investoři odcházejí | E15.cz

Výkonnost hedgeových fondů klesá, investoři odcházejí

Dolar, ilustrační foto
Dolar, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Penzijní fondy, pojišťovny či dokonce univerzity poslaly v posledních deseti letech hedgeovým fondům do správy na tři biliony dolarů. Nyní ale investorům s fondy, které byly kdysi proslulé fenomenálními zisky i ve špatných dobách, dochází trpělivost. Šest let po sobě zaostaly jejich výsledky zhodnocení svěřených prostředků za tradičním mixem akcií a dluhopisů. Jejich vysoké poplatky jsou tak stěží obhajitelné.

Marc Levine, který šéfuje společnosti Illinois State Board of Investment spravující 16 miliard dolarů, během nedávného investičního fóra smysluplnost působení hedgeových fondů zpochybnil. Dva dny poté rozhodl o stažení miliardy dolarů z hedgeových fondů a jejím přesunu do private equity společností a nízkonákladových akciových fondů.

Mezi další známé společnosti, které už nechtějí platit vysoké poplatky za mizerné zisky, patří pojišťovna AIG. Před pár týdny uvedla, že 11 miliard dolarů zainvestovaných do hedgeových fondů sníží na polovinu.

Výkonnost indexu HFRX Global Hedge Fund (v %)Autor: hfr

Podle společnosti HFR, která vede statistiky o hedgeových fondech, z nich za poslední loňské čtvrtletí investoři více peněz vytáhli, než do nich vložili, a to o 1,5 miliardy dolarů. Za leden a únor pak podle společnosti eVestment úprk z hedgeových fondů ještě zrychlil, když zmizelo dalších 15,3 miliardy dolarů.

Hedgeové fondy si historicky účtují dvě procenta ze spravované částky a 20 procent ze zisků. V poslední době se objevují i fondy, které si kvůli aktuální náladě účtují jen jedno procento ze spravovaných aktiv a ze zisků si neberou nic.

Nejvýkonnější hedgeové fondy za rok 2015 (s alespoň miliardou dolarů ve správě)
Název Ve správě (v mld. dolarů) Ziskovost v roce 2015 (v %) Ziskovost v roce 2014 (v %)
Perceptive Life Sciences 1,5 51,8 18,9
Melvin Capital 1,5 47,0
Segantii Asia-Pacific 1,5 29,6 34,8
Sylebra Capital Partners Masters 1,1 27,0
Teton Capital Partners 1,0 23,5 8,1

Pramen Bloomberg

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah