Zájem o úvěry u stavebního spoření loni klesl, o smlouvy rostl | e15.cz

Zájem o úvěry u stavebního spoření loni klesl, o smlouvy rostl

ilustrační foto, stavba nových bytů
ilustrační foto, stavba nových bytů
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o desetinu. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl, spořitelny jich uzavřely přes 613 tisíc. Vyplývá to z výsledků tuzemských stavebních spořitelen. V letošním roce Asociace českých stavebních spořitelen neočekává žádnou zásadní změnu trendu.

„Měl by se potvrdit pozitivní růst nově uzavřených smluv, meziročně do deseti procent. Úvěrové obchody jsou závislé na výši úrokových sazeb v ekonomice, které se patrně nijak významně nezmění. Proto se ani úvěrové obchody stavebních spořitelen nikam významně neodchýlí,“ uvedl již dříve tajemník Asociace Jiří Šedivý.

Pokles zájmu o úvěry loni zaznamenaly všechny stavební spořitelny, kromě Modré pyramidy. Ta objem nových úvěrů zvýšila o tři procenta. Vyšší zájem o nové smlouvy o stavebním spoření zaznamenaly ČMSS, Modrá pyramida a Wüstenrot.

Ke změnám v produktu nedošlo

V posledních letech zájem o produkty stavebního spoření výrazně klesal. Důvodem byly diskuze o omezení produktu a otevření systému komerčním bankám. Z těchto změn, které byly již promítnuty do připravovaných zákonů, nakonec kvůli loňským předčasným volbám sešlo.

Za celý předloňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o dvě procenta. Spořitelny uzavřely přes 611 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. V současnosti jsou sazby hypoték na historických minimech.

Objem poskytnutých úvěrů 2014
spořitelna úvěry objem (v milionech korun) meziroční změna (v procentech) celkem smlluv (v tisících)
ČMSS 22850 -10 1587
SSČS 5509 -9 864
Modrá pyramida 3441 3 614
Raiffeisen 7583 -17 684
Wüstenrot 808 -15 438
Celkem 40191 -10 4197

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah