Zisk Komerční banky za pololetí stoupl o šest procent na více jak sedm miliard | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zisk Komerční banky za pololetí stoupl o šest procent na více jak sedm miliard

ČTK

Čistý zisk Komerční banky za první pololetí letošního roku, očištěný o mimořádné položky, stoupl meziročně o šest procent na 7,2 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o pět procent na 16,2 miliardy. Počet klientů naopak mírně klesl, a to o zhruba 4000 na 1,662 milionu. Důvodem bylo podle banky hlavně odepsání neaktivních klientů v prvním čtvrtletí.

Ačkoli klientů banky mírně ubylo, objem vkladů a aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění i objem půjček vzrostly. Objem poskytnutých půjček se oproti loňsku zvýšil o 3,2 procenta na 644,8 miliardy korun. Nejvýrazněji, o téměř 14 procent, stoupl objem půjček na bydlení poskytnutých stavební spořitelnou Modrá pyramida patřící do skupiny KB. Objem běžných klientských vkladů ve skupině vzrostl o čtyři procenta na 838,6 miliardy.

Nadále stoupal i objem hypoték. Podle banky ale růst ve srovnání s minulým rokem zpomalil kvůli poklesu objemu nově poskytnutých hypotečních úvěrů. Loni v prvním pololetí objem hypoték meziročně rostl o 3,9 procenta, zatímco letos o 1,5 procenta na 225,1 miliardy.

Poprvé od krize. Americký Fed snížil základní úrok o čtvrt procentního bodu

„Komerční banka ve druhém čtvrtletí překonala odhady analytiků. Lehce zaostala za odhadem úrokových výnosů, přesto lze její výsledky hodnotit vzhledem k celkové tržní situaci příznivě,“ komentoval výsledky analytik BH Securities Štěpán Křeček. Do budoucna však podle něj hrozí výpadky v příjmech u hypotečních úvěrů, kde se jednotlivé finanční instituce předhání ve snižování úrokových sazeb, a přitom klesá celkový objem nově poskytnutých hypoték. Na pražské burze akcie KB před 11:00 oslabovaly o 1,23 procenta na 884 korun.

Bance se podle generálního ředitele KB Jana Juchelky podařilo udržet stabilní čistou úrokovou marži navzdory konkurenčnímu tlaku a poklesu dlouhodobých úrokových sazeb. „Příjmy z poplatků a finančních operací se ve druhém čtvrtletí mírně zvýšily, čímž se dostaly do souladu s naším očekáváním pro celý rok,“ doplnil.

Provozní náklady bez jednorázových vlivů z loňského roku stouply o 2,9 procenta na 7,7 miliardy korun. Personální náklady vzrostly o 1,8 procenta kvůli rychlejšímu růstu průměrné mzdy, zatímco průměrný počet zaměstnanců poklesl o čtyři procenta na 8144. Za pololetí se také meziročně snížil počet poboček KB o 34 na 344. Stoupl ale mírně počet bankomatů, a to o 25 na 786.

Zisk České spořitelny stoupl v pololetí o více než deset procent

Za první letošní poletí oproti loňsku výrazně přibylo uživatelů elektronického bankovnictví KB, především mobilní aplikace pro správu účtu. Počet klientů využívajících Mobilní banku KB se zvýšil zhruba o 184 tisíc na 700 tisíc, tedy více než o třetinu. Uživatelů internetového bankovnictví přibylo asi o 35 tisíc na 1,405 milionu. „V první polovině roku, a hlavně ve druhém čtvrtletí jsme představili řadu nových služeb, zejména v digitálním prostoru,“ uvedl ředitel.

Hlavním majitelem KB, která patří mezi největší tuzemské peněžní ústavy, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!