BMW dostalo motor z elektrošrotu a má rekord. Na jedno nabití dojede dál než tesla | E15.cz

BMW dostalo motor z elektrošrotu a má rekord. Na jedno nabití dojede dál než tesla

Stanislav Kolman - Auto.cz, Stanislav Kolman - Auto.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Autor projektu názorně demonstruje, že recyklovaný elektroodpad lze smysluplně využít. Postavil elektromobil s fantastickým dojezdem.

Vůz vytvořil Eric Lundgren, generální ředitel IT Asset Partner, a usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Uvádí totiž, že naměřený dojezd 615 kilometrů je mezi elektricky poháněnými vozy světovým unikátem. Nejkurióznější je na celé věci fakt, že motor starého BMW E39, které tvůrci přestavby přezdívají Phoenix, je postaven z recyklovaného elektroodpadu.

Aby Lundgren předvedl výdrž svého vozu, podrobil jej přímému srovnání s Teslou P100D. „Vyrazili jsme z našeho sídla v Chatswort. Tesla ujela 512 kilometrů, my jsme se po osmi hodinách jízdy zvládli vrátit a ještě nám nějaká energie zbývala. Pokračovali jsme tedy a nakonec absolvovali 615 kilometrů. To je čtyřikrát více než zvládne Nissan Leaf,“ rozplýval se autor díla.

Lundgren chce projektem ukázat, jak efektivně lze recyklovaný elektroodpad využít. „Je všude kolem nás. Když jej odvezeme pryč, je to jako zamést prach pod koberec. Sice nic nevidíme, ale stále tam je. Jen ve Spojených státech je 85 procent elektroodpadu vyvezeno, nebo končí na skládkách. Konečným výsledkem je, že 80 procent škodlivých chemických látek a toxinů na našich skládkách pochází z elektroodpadu,“ poukazuje tvůrce na neefektivní využívání recyklace.

Celý článek čtěte na Auto.cz >>>

Autor: Stanislav Kolman - Auto.cz, Stanislav Kolman - Auto.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah