Legendární Ford Transit letos slaví 50 let | E15.cz

Legendární Ford Transit letos slaví 50 let

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Populární užitkový Ford Transit věrně slouží podnikatelům po celém světě již pět desetiletí. Jubilejní 50. výročí oslaví v srpnu letošního roku. Od zahájení výroby 9. srpna 1965 vzniklo více než osm milionů kusů Transitu a Transitu Custom. Dnes Ford pod názvem Transit nabízí kompletní řadu lehkých užitkových modelů.

Aktuální řada Transit sestává ze čtyř nových modelů: Transit, Transit Custom, Transit Connect a Transit Courier. Zákazníci o ně mají takový zájem, že v prvním čtvrtletí roku 2015 byl Ford nejprodávanější značkou lehkých užitkových vozů v Evropě. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku narostly prodeje Transitu o 42 procent.

Transit se začal prodávat ve stejném roce, kdy člověk poprvé vystoupil do vesmíru. Během let se paleta verzí rozrostla do obrovské šíře od rozvážkových vozů přes sklápěče či karavany až po unikáty jako Transit Supervan s motorem Cosworth V8.

S rostoucí popularitou Transitu stoupal také počet vyrobených kusů. První milion byl překonán v roce 1976, další milionové mety následovaly v letech 1985, 1994, 2000, 2005, 2010 a 2013. Po započítání menších modelů Transit Connect a Transit Courier by počet všech vyrobených Transitů měl překonat devítimilionovou hranici ještě během roku 2015.

S Fordem Transit přišla do segmentu lehkých užitkových vozidel řada technických inovací: od bočních dveří, radiálních pneumatik a halogenových světlometů až po vznětové motory s přímým vstřikováním, bezpečnostní zámky nebo sériově montovaný systém ABS. Nejnovější Transity mohou být vybaveny i moderními technologiemi typu adaptivního tempomatu či upozornění na vyjetí z pruhu.

Transit dnes vzniká nejen v Evropě – mimo jiné v čínském Nan-čchangu, kde ho Ford vyrábí ve spolupráci se strategickým partnerem Jiangling Motors Corp (JMC).

Významným pokrokem v globální expanzi Transitu bylo i jeho uvedení na severoamerický trh v polovině roku 2014. Transit pro Severní Ameriku se vyrábí v Kansas City. Transit je tak aktuálně k dostání na 118 trzích po celém světě.

Neobvyklá stížnost

Řidič Transitu Radek Němec z Plzně přišel za místním prodejcem Fordu s neobvyklou stížností. Vadilo mu, že počítadlo kilometrů v přístrojovém štítu jeho dieselového Transitu z roku 2008 se zastavilo na údaji 999 999 km. Počítadlo bohužel není sedmimístné, Transit s milionem ujetých kilometrů ale jezdil bez problémů a zákazník potřeboval nějakým způsobem počítat ujeté kilometry nadále. Nejjednodušším řešením se nakonec ukázalo pořízení počítadla z druhé ruky, které cesty Transitu do Nizozemska a Německa bylo schopno registrovat i po zdolání milionové mety. Pana Němce přesto odolnost jeho dodávky z míry nevyvedla. Je to už jeho druhý Transit, který ujel víc než milion kilometrů.

www.zlatadodavka.cz.

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah