Aktualizováno
Francouzský Atos dal před Křetínským přednost konkurenční nabídce. Akcie firmy oslabují

Daniel Křetínský

Daniel Křetínský Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Zadlužená francouzská společnost Atos přijala nabídku na restrukturalizaci svého dluhu od konsorcia vedeného jejím hlavním investorem Davidem Layanim. Firma to uvedla v úterý na svém webu. Layaniho nabídku tak upřednostnila před návrhem českého miliardáře Daniela Křetínského. Layaniho společnost Onepoint bojovala o kontrolu nad Atosem, který zajišťuje komunikaci pro francouzskou armádu, několik měsíců. Chce se soustředit na udržení Atosu pod francouzskou kontrolou.

Onepoint je největším akcionářem Atosu, v podniku má jedenáctiprocentní vlastnický podíl. Layani spolu s partnerskou investiční společností Butler Industries nabídl 250 milionů eur (6,2 miliardy korun) nového vlastního kapitálu a 1,5 miliardy eur nového dluhu, včetně 300 milionů v bankovních zárukách. Jeho nabídka podle agentury Reuters masivně rozředí stávající akcionáře.

„Vzniklo řešení, které je v souladu se zájmy zainteresovaných stran společnosti, zejména našich zaměstnanců a klientů,“ uvedl předseda představenstva společnosti Atos Jean-Pierre Mustier. Realizovat se podle firmy začne v červenci.

Konsorcium kolem českého podnikatele předložilo ještě minulý týden upravený návrh na záchranu Atosu. S upravenou nabídku přišla ale právě i firma Onepoint. „Nezbývá než panu Layanimu a firmě Onepoint pogratulovat a popřát hodně štěstí,“ okomentoval zprávu mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.

Společnost Atos má řídit kybernetickou bezpečnost letošních letních olympijských her v Paříži. Dříve se řadila mezi čtyři desítky firem z indexu pařížské burzy CAC 40, cena jejích akcií ale za poslední dva roky výrazně klesla. Přispělo k tomu několik neúspěchů, například nepříznivě přijímaný plán na převzetí amerického konkurenta DXC v roce 2021 nebo účetní problémy v amerických divizích. V úterý po zahájení obchodování ztrácejí cenné papíry Atosu přes deset procent.

Podle agentury Reuters dnešní rozhodnutí firmy pravděpodobně ukončí snahy Křetínského Atos získat. Český podnikatel se v posledních měsících pokusil dostat kontrolu nad firmou dvakrát. Agentura píše o jeho „rozsáhlé nákupní horečce“ ve Francii, kdy mimo jiné získal do svých rukou řetězce supermarketů Casino a velké podíly v maloobchodním řetězci Fnac Darty.

Odmítnout nabídku Křetínského, „evropského kapitalisty, kterého dnes všichni znají, vyžadovalo jistou dávku odvahy,“ řekl agentuře AFP předseda většinového odborového svazu CFE-CGC ve společnosti Atos, Michel de Laforce. Agentura popisuje souboj Layaniho a Křetínského jako bitvu Davida s Goliášem. Připomíná, že český miliardář a šéf energetického, distribučního a mediálního impéria má podle časopisu Forbes majetek v hodnotě 8,6 miliardy eur, zatímco Layani podle časopisu Challenges vlastní přibližně 800 milionů eur.

Pozn. redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatele e15.