Japonsko rostlo, pomohl stát | E15.cz

Japonsko rostlo, pomohl stát

Japonsko
Japonsko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

iza

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonsko překvapilo, v prvním čtvrtletí se mu dařilo výrazně lépe než jiným vyspělým průmyslovým zemím. Údaj o tempu růstu ve výši 4,1 procenta, který oznámila vláda v Tokiu, naznačuje, že se velmoc zotavila po přírodní a následně jaderné katastrofě ve Fukušimě rychleji, než se čekalo.

Rubem výkonu je stoupající státní zadlužení. Odraz ode dna zařídily státní investice do ekonomické obnovy. Půjčky státu jsou tak na rekordu – jejich objem dosáhl dvojnásobku ročního HDP, což je mnohem více než kdekoli ve skupině G20.

V japonském případě jde o závazky vůči vlastním občanům. Vláda se nyní pokouší snížit dluhové břemeno zvýšením sazby spotřební daně. Pozorovatelé připomínají, že jde o politicky citlivý krok.

Na výběr není: navzdory výraznému skoku HDP v prvních třech měsících nejsou další růstové předpovědi pro Japonsko nijak optimistické. Může za to přílišná závislost na vývozu.

Autor: iza

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.