Kladenské huti Poldi hrozí konkurz. Soud ji poskytl další lhůtu pro reorganizaci | E15.cz

Kladenské huti Poldi hrozí konkurz. Soud ji poskytl další lhůtu pro reorganizaci

Areál bývalé Poldi Kladno
Areál bývalé Poldi Kladno
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Krajský soud dnes dal kladenské huti Poldi, která se dlouhodobě potýká s dluhy, další lhůtu pro splnění reorganizace. Společnosti jinak hrozí konkurz. Už nyní jsou splněny podle soudkyně Jitky Sobkové zákonné podmínky pro jeho vyhlášení. Kvůli zájmům věřitelů, kteří při úspěšné reorganizaci získají více peněz, ale soud lhůtu prodloužil zhruba o měsíc na 11. prosince, kdy bude znovu o konkurzu rozhodovat.

Výroba v Poldi už několik měsíců stojí, podnik dluží zaměstnancům mzdy. Podle reorganizačního plánu měla společnost, která nyní zaměstnává zhruba 150 lidí, splatit pohledávky, které vznikly v době, než se dostala do úpadku. Reorganizaci povolil soud na jaře.

Podle aktuální zprávy insolvenčního správce ale společnost nepostupuje podle schváleného plánu a neplní jeho podmínky. "Konkurz už mohl být vyhlášen dnes. Takové rozhodnutí by bylo velmi dobře obhajitelné," uvedla dnes soudkyně. S insolvenčním správcem se však shodli na tom, že je třeba v zájmu věřitelů i zaměstnanců vyčerpat všechny možnosti.

Na dalším jednání musejí zástupci Poldi prokázat, že reorganizační plán jistě splní. V týdnu od 20. listopadu mají být završena jednání s investorem, výsledkem by měla být úvěrová smlouva, na jejímž základě by měl investor v krátké lhůtě, zhruba za týden, poskytnout Poldi peníze na splacení dluhů podle reorganizačního plánu.

Podnik dluží věřitelům kolem 200 milionů korun. Společnost je zadlužená už několik let, její vedení jedná o vstupu nového investora už od léta, dohoda ale podepsána nebyla. "Jednání se oproti předpokladům protáhla," uvedl dnes u soudu právní zástupce Poldi.

Investice do obnovení provozu jsou podle zástupce vyšší, než se předpokládalo. Konalo se také několik auditů. Na zaplacení části dluhů použila společnost úvěr přesahující 4,4 miliony eur (přes 110 milionů korun). "Byly placeny pohledávky, které vznikly v průběhu reorganizace," řekl po dnešním jednání insolvenční správce Adam Sigmund. Podnik ale podle něj platil jen do května, pak už pohledávky splaceny nejsou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah