Na londýnské burze se chystá letošní největší IPO v Evropě | e15.cz

Na londýnské burze se chystá evropské IPO roku

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Nakažení přibývají

Přes 31 tisíc osob je nyní podle čínské národní zdravotnické organizace nakaženo koronavirem 2019-nCoV. Ta zároveň uvedla, že řádění viru přineslo další oběti, jejichž číslo se zatím zastavilo na 636 osobách. Ve čtvrtek mu podlehl i čínský lékař Li Wen-liang, který jako jeden z prvních na konci loňského roku před novým koronavirem varoval. Tehdy však byl obviněn z šíření poplašných zpráv.

Rekordní IPO

Na londýnskou burzu se chystá vstoupit společnost Calisen, zabývající se výrobou chytrých elektroměrů a dalších měřicích zařízení. Firma je podporována investiční společností KKR & Co. a případné investory se chystá zaujmout důrazem na životní prostředí či správu veřejného prostředí v Londýně. Podle informací se má jednat o letošní největší primární nabídku akcií v Evropě. 

Na burzu míří i „Warneři“

Americká společnost Warner Music Group podala žádost o primární veřejnou nabídku akcií. Třetí největší nahrávací společnost světa by na burzu chtěla vstoupit v tomto roce. Společnost podala žádost o nabídku akcií v hodnotě 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun). Tato částka je pouze indikativní, používá se k výpočtu poplatků a může se ještě změnit.

Americké akcie sílí

Již čtvrtý den po sobě sílily americké akcie. Podle analytiků je to především díky rostoucí důvěře v čínské snahy omezit ekonomické dopady šíření koronaviru. Na devizovém trhu se dařilo dolaru. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,30 procenta a obchodování zakončil na 29.379,77 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,33 procenta na 3345,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil dokonce o 0,67 procenta na 9572,15 bodu.

Uber ve ztrátě

Prohloubení ztráty o 24 procent na 1,1 miliardy dolarů (25 miliard korun) zaznamenal dopravce Uber. Je to i z toho důvodu, že firma masivně investuje do expanze služeb dovozu jídla a rozvoje technologie pro samořídící auta. Analytiky však zveřejněné výsledky i přesto překvapily a podle ohlasů byly lepší, než čekali. Společnost také uvedla, že v letošním roce počítá se ziskem.

Autor: Bloomberg, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah