Německé ekonomice se daří, její čtvrtletní růst předčil očekávání | E15.cz

Německé ekonomice se daří, její čtvrtletní růst předčil očekávání

Německé ekonomice se daří, její čtvrtletní růst předčil očekávání
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst na 0,8 procenta z 0,6 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to v dnešním rychlém odhadu spolkový statistický úřad. Největší evropskou ekonomiku táhly především export a investice.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) po sezonním přepočtu překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters, kteří předpovídali růst o 0,6 procenta. V meziročním porovnání ekonomika bez sezonní úpravy zrychlila tempo růstu v souladu s očekáváním na 2,3 procenta po jednoprocentním růstu ve druhém čtvrtletí.

Po očištění o kalendářní vlivy meziroční vzestup HDP zrychlil ve třetím čtvrtletí na 2,8 procenta z 2,3 procenta ve druhém kvartálu a byl nejsilnější od začátku rok 2014. Německou ekonomiku podle úřadu podporuje především vývoz a investice do strojů a dalšího zařízení.

Brusel zlepšil výhled české ekonomiky, růst má přesáhnout čtyři procenta

Německá ekonomika vykazuje vysoký růst po celý letošní rok, v prvním čtvrtletí to bylo o 0,9 procenta. "I kdyby ekonomika v posledních třech měsících stagnovala, za celý rok by se HDP zvýšil o 2,4 procenta, což je nejrychlejší vzestup od roku 2011," uvedl ekonom Carsten Brzeski z finančního ústavu ING-DiBa. Dodal, že je jen málo důvodů obávat se náhlého ukončení nynějšího růstu. Úrokové sazby v eurozóně jsou totiž stále příznivé, trh práce silný, mzdy se zvyšují a dají se očekávat vyšší státní výdaje.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!