Alza dostala pokutu za chyby při prodeji chemikálií | e15.cz

Alza dostala pokutu za chyby při prodeji chemikálií

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Internetový obchod Alza.cz dostal pokutu 60 tisíc korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za nedodržování povinností při prodeji chemikálií na internetu. ČIŽP v rámci kontrolní akce prověřila 51 e-shopů a 354 výrobků. Inspektoři dosud uložili 43 pravomocných pokut v celkové výši 1,3 milionu korun. Inspekce to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Inspektoři kontrolovali povinnost uvádět "typ nebezpečnosti" při prodeji chemických přípravků přes internet. Minimem informací, které by spotřebitel měl mít k dispozici, je například varování, že přípravek může vyvolat alergickou reakci, je zdraví škodlivý při požití apod.

"Výrobky nabízené v e-shopu společnosti Alza měly například nečitelné údaje o svých nebezpečných vlastnostech nebo přelepené pokyny o bezpečném zacházení. U šesti výrobků (rozmrazovač skel, prací kapsle, aditivum do benzínu, lepidla) nebyl vůbec uveden typ nebezpečnosti," uvedl vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Lukáš Kůs.

"Jde o pokutu z dubna letošního roku, kterou již Alza uhradila. Popisky byly upraveny," řekla mluvčí obchodu Patricie Šedivá.

Kontrolní akce byla součástí pilotního projektu Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), který zjišťoval dodržování chemické legislativy v evropských zemích. Kromě Česka se ho zúčastnilo 14 členských států EU.

Inspekce již dříve uložila pokutu 100 000 korun provozovateli e-shopu Kasa.cz za to, že neuvedl požadované informace o nebezpečnosti u 89 výrobků (rozmrazovač, čistič, bazénová chemie nebo hnojiva a biocidní přípravky). Internet Mall dostal sankci 90 000 korun za to, že mimo jiné neuvedl požadované informace o nebezpečnosti u šesti chemických výrobků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery