Češi by se mohli dočkat kalkulačky pro výběr nejlevnějšího volání | E15.cz

Češi by se mohli dočkat kalkulačky pro výběr nejlevnějšího volání

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Aleš Pospíšil, Mobilmania.cz, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zakonzervovaný trh mobilního volání v Česku se snad pomalu začíná hýbat. Poslanec Jan Husák (TOP 09) totiž vyzval Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby po vzoru jiných zemí zavedl webovou kalkulačku, kde by si lidé snadno spočítali, která služba je pro ně nejvýhodnější. A reakce úřadu byla nezvykle rychlá.

Jak by služba fungovala? Člověk by do kalkulátoru jednoduše zadal údaje ze své faktury či požadavky, jaké na telefonování má, a dostal by doporučení na nejlevnější nabídky mobilních operátorů. V tuzemsku mají sice podle Husáka levné volání firmy, ale mnohonásobně víc než v zahraničí zaplatí individuální zákazníci. Kalkulačka by fungovala jako ochrana spotřebitele, tvrdí Husák.

„Proč nemáme ještě dnes k dispozici kalkulátor účtu na webu ČTÚ tak, jak je to běžné v okolních zemích? V některých zemích fungují kalkulátory už šest let. Proč ne u nás?“ ptá se Husák. Pro regulátory v jiných zemích je skutečně podobná kalkulačka samozřejmost. ČTÚ tak nechává spotřebitele na pospas trhu, respektive operátorům.

Takový kalkulátor by přitom fungoval velmi jednoduše a z pohledu spotřebitele by představoval velmi efektivní nástroj. Stačilo by totiž najít vyúčtování za poslední měsíce a potřebné údaje napsat do kalkulátoru. Ten by byl průběžně aktualizován a obratem by spotřebiteli našel nejvýhodnější nabídku na trhu dle jeho potřeb a preferencí.

V Anglii maximálně za polovinu

Jak podobná kalkulačka funguje například v Anglii, se můžete podívat například ZDE. Husák tam zadal čísla ze své dnešní faktury. Zjistil, že na anglickém trhu by za stejné či ještě lepší služby zaplatil o 49 až 56 procent méně. Šlo o nabídky při uzavření dvouleté smlouvy, cena zahrnovala všechny poplatky.

Poslanec zdůraznil, že telekomunikace jsou regulovaným trhem, podobně jako třeba prodej elektřiny. Dodal, že i Energetický regulační úřad má na svých stránkách kalkulačku, kde si firma i domácnost může pro sebe najít aktuálně nejvýhodnější nabídku na trhu.

ČTú již sice částečné srovnání telekomunikačních služeb nabízí, ale spíše jen „na papíře“ a naprosto nevyhovujícím způsobem. Můžete se o tom přesvědčit sami, srovnávací tabulku najdete na této adrese. Tabulka je jeden a půl roku stará, ale i kdyby byla aktuální, je naprosto nepřehledná a spotřebitel se z ní tak jako tak mnoho nedozví.

...a najednou to jde?

Reakce ČTÚ na Husákův podnět byla ale překvapivě rychlá. S podobnou záležitostí prý úřad počítá, zaznělo podle poslance na nedávném semináři Digitální výzvy, který spolupořádal sněmovní podvýbor pro elektronické komunikace a ICT průmysl. Jan Ševčík, ředitel Odboru státní kontroly elektronických komunikací ČTÚ, na semináři přednášel jen o několik minut později a uvedl, že vznik tarifové kalkulačky je schválený. Žádné podrobnosti o službě neuvedl. Na to Husák reagoval: „Tuhle službu jsme jim v minulosti navrhovali několikrát, nechtěli o ní ani slyšet. Dnes jsem je vyzval veřejně a kalkulačka je najednou už schválená? Zvláštní.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah