Česko v pololetí navštívilo více cizinců, lákaly je třeba výhodné nákupy | E15.cz

Česko v pololetí navštívilo více cizinců, lákaly je třeba výhodné nákupy

Česko v pololetí navštívilo více cizinců, lákaly je třeba výhodné nákupy
Cestující na pražském letišti
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

ČTK

Do Česka přijelo v prvním pololetí 12,4 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 9,5 procenta více. Z toho téměř pět milionů tvořili zahraniční turisté, kteří se v Česku ubytovali minimálně na jednu noc. Jednodenních návštěvníků bylo 6,4 milionu, tranzitních cestujících pak 1,1 milionu. Vyplývá to z údajů agentury CzechTourism a Českého statistického úřadu.

Mezi jednodenními návštěvníky tvoří více než polovinu Němci, kteří mimo jiné využívají pro ně výhodný kurz české koruny. „Celkově jsou výhodné nákupy hlavním důvodem návštěvy pro více než tři čtvrtiny jednodenních návštěvníků,“ uvedla generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

Návštěvníci z Německa tvořili v prvním pololetí 60 procent z 6,4 milionu cizinců, kteří se v Česku zdrží jen jeden den. Dalších 14 procent tvořili Rakušané, stejně bylo i Slováků. Poláci tvořili desetinu jednodenních návštěvníků. Pro turisty je hlavním důvodem návštěvy Česka dovolená (65 procent), obchodní jednání (16 procent) či návštěva příbuzných a známých (12 procent).

„Do pozitivního vývoje cestovního ruchu se v prvním pololetí promítlo několik faktorů. Patří sem například významné sportovní události, které ovlivnily příjezdový cestovní ruch v místech svého konání,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

V loňském roce přijelo do Česka celkem 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, respektive 13,2 milionu) ale strávila v Česku jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko jen jako tranzitní zemi.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud