Čeští vývozci mají největší zájem o východní Evropu | E15.cz

Čeští vývozci mají největší zájem o východní Evropu

Čeští vývozci mají největší zájem o východní Evropu
kamiony, doprava
• 

ČTK

Tuzemští exportéři se nejvíce zajímají o trhy ve východní Evropě, především pak o Rusko. Do hledáčku českých firem se ale dostaly i některé asijské země, jako je například Kazachstán, Indie či Vietnam. V Evropě se pak pozornost exportérů tradičně soustředí zejména na Německo. Vyplývá to ze statistik účastníků dnešních konzultací s ekonomickými diplomaty a řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade, které zveřejnil Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Mluvčí svazu Milan Mostýn dnes sdělil, že konzultací se v Praze zúčastnili zástupci 260 tuzemských firem a o informace týkající se Ruska požádalo 93 z nich. Dalších 68 firem se zajímalo o Ukrajinu a 46 o Bělorusko. V oblasti Střední Asie byl největší zájem o Kazachstán (65 podniků).

Tradičně byl vysoký zájem také o zjištění podmínek podnikání ve Vietnamu (60 firem) a značný počet zájemců se zúčastnil konzultací o Indii (63 firem) a Číně (54 firem). Výrazně vzrostl zájem o Latinskou Ameriku, kde dominovala Brazílie (50 firem), a zájem je také o turecký trh (57 firem).

Nehledě na nynější složité podmínky pro podnikání se někteří zástupci podniků podle Mostýna zajímali o takové země jako je Libye (16 firem) či Etiopie (20 firem). Vývozci se také zajímali o Irák (29 firem).

Z balkánských zemí mimo EU se firmy již tradičně orientovaly zvláště na Srbsko (50 firem) a na Chorvatsko (37 firem). „Celkově však zájem o Balkán s výjimkou Srbska trochu upadá,“ podotkl Mostýn. Exportéři se často dotazovali také na Bulharsko a Rumunsko.

„Zájem firem potvrzuje důležitost podobných konzultací. Pro nás je podstatné, aby byly personálně podpořeny kvalitními lidmi zejména vzdálená teritoria mimo EU, kde jsou ekonomiky v silné míře závislé na vlivu státu,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Konzultace byly součástí pravidelné týdenní porady ekonomických diplomatů, která dnes byla zahájena v Praze.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud