Čínská obec vydělává díky hadům miliony dolarů | E15.cz

Čínská obec vydělává díky hadům miliony dolarů

Čínská obec vydělává díky hadům miliony dolarů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Li zhong

ČTK

Ospalá vesnice C'-s'-čchiao uhnízděná mezi rozlehlými poli východočínské provincie Če-ťiang skrývá smrtící tajemství. Sto šedesát obyvatel obce každoročně doma odchová přes tři miliony jedovatých hadů, napsala agentura Reuters. Vkročit do některé z místních domácností znamená ocitnout se tváří v tvář tisícovkám těch nejobávanějších tvorů světa. Kobry, zmije a krajty lze v "hadí vesnici" C'-s'-čchiao potkat na každém kroku.

Plazi jsou zde chováni na jídlo a k využití v tradiční medicíně, což představuje příjmy v řádech milionů dolarů pro vesnici, jež by se normálně spoléhala jen na zemědělství.

„Jsme v Číně hadí vesnice číslo jedna, takže nemůžeme spoléhat jen na jeden druh hadů,“ vysvětluje šedesátiletý rolník Jang Chung-čchang, který chov hadů v obci zavedl. „Zkoumáme spoustu druhů hadů a metody jejich chovu,“ dodal.

V roce 1985 začal Jang prodávat obchodníkům se zvířaty hady, které ulovil v oblasti. Brzy ale dostal strach, že divoce žijící hadi takto z přírody vymizí, a tak se pokusil hady chovat doma. Za tři roky se mu podařilo vydělat jmění - a mnoho sousedů se rozhodlo jeho úspěch napodobit.

Jang nyní založil vlastní firmu, aby jeho obchody byly oficiální a také aby mohl dělat výzkumy ke zlepšení svých produktů sahajících od sušených hadů přes hadí prášek až po hadí víno a hadí polévku, které se pijí k posílení imunity.

ilustrační fotoilustrační fotoAutor: ČTK/AP/Li zhong

„Naše originální chovná metoda byla schválena a uznána provinčními úřady. Jsme vnímáni jako korporace spolupracující s rodinami rolníků,“ uvedl Jang.

Původně vesničané jednoduše dali hadího samce a samičku k sobě a čekali, až se rozmnoží, nyní již ale pečlivě studují způsoby rozmnožování hadů, vybírají kvalitní samice, věnují pozornost jejich potravě i tomu jak nechávat zrát vajíčka, aby se zvýšilo procento jejich přežití.

Poptávka roste

Díky rostoucí poptávce po hadích produktech mají nyní vesničané v C'-s'-čchiau roční příjem ve výši desetitisíců dolarů.

Šestačtyřicetiletý Jang Siou-pang chová doma hady již více než 20 let a jeho roční příjem neustále roste. „Poptávka po tradiční čínské medicíně je teď hodně velká. Když hada usušíme, většinu těla, včetně jater a žlučníku, pošleme do továren na výrobu léků,“ vysvětlil. Podle Janga jdou ale výrobky z jeho vesnice již i na export do Spojených států, Německa, Japonska či Jižní Koreje.

Milionový byznys vesnice C'-s'-čchiao je pochopitelně terčem závisti jiných venkovských komunit. Ale konkurovat je těžké, a navíc jde o riskantní povolání. Chovatelé hadů přiznávají, že byli již několikrát uštknuti, dokonce i smrtelně jedovatými hady, a zachránila je jen rychlá injekce.

Pětapadesátiletý Jang Wen-fu vzdal chování jedovatých zmijí poté, co ho jedna z nich uštkla. „Pak už jsem se dál chovat zmije neodvážil. Ještě dnes mi nahánějí hrůzu,“ říká a popisuje, jak mu paže po útoku mohutně opuchla. „Život je drahocenný, vydělávání peněz je druhotná záležitost,“ konstatuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!