Datart nezavře. Chce se ale odstřihnout od stávajícího vlastníka | E15.cz

Datart nezavře. Chce se ale odstřihnout od stávajícího vlastníka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský řetězec s elektronikou Datart nehodlá uzavírat prodejny v České republice. Firma je zdravá a expanduje, řekla serveru Patria.cz marketingová manažerka sítě Jana Choroušová. Neproduktivní spolupráci s vlastníkem řetězce, společností Darty, chce vyřešit zpětným odkupem jejího podílu v Datartu.

Informaci o tom, že Darty plánuje prodat nebo uzavřít své sítě v České republice, na Slovensku a ve Španělsku, ve středu zveřejnil britský list Financial Times. Firma tím chce prý eliminovat ztráty a snížit náklady.

Choroušová možné ukončení aktivit v Česku a na Slovensku odmítla. „Od roku 2000 jsme členem Darty Group. Spolupráce, která byla zpočátku velice přínosná pro obě strany, začala v poslední době vykazovat nulovou přidanou hodnotu pro Datart. Proto již několik měsíců probíhají jednání iniciovaná ze strany společnosti Datart, která směřují ke zpětnému převzetí podílu od Darty Group,“ uvedla. Podle ní nejsou jednání uzavřena, výsledek očekává v řádu měsíců.

Darty dělá starost slabá evropská ekonomika a e-shopy

Darty, která má akcie na londýnské burze a dříve se jmenovala Kesa Electricals, před čtyřmi měsíci zahájila strategické přehodnocení svých aktivit. Ty se potýkají se slabou evropskou ekonomikou a ostrou konkurencí internetového prodeje. Předseda správní rady firmy Alan Parker uvedl, že chce „eliminovat ztráty“, které má firma na některých trzích, a zaměřit se na základní trhy Francie, Belgie a Nizozemska.

Parker uvedl, že k sítím, jejichž odloučení nyní Darty plánuje, se bude přistupovat individuálně. Dodal, že možný je jak jejich prodej, tak uzavření. Podle Choroušové ale Datart má svoji konzistentní expanzní politiku a v případě, kdy se naskytne vhodná příležitost, je připraven svoji síť rozšiřovat.

Datart skončil loni v Česku se ztrátou

Společnost Datart International patří na českém trhu k předním prodejcům elektroniky a provozuje zde síť víc než 30 prodejen a internetový obchod. V účetním roce 2010/2011 skončila ztrátou 7,3 milionu korun, uvedla firma v květnu. Datart International působí i na Slovensku, kde má 11 obchodů. Datart působí na českém a slovenském trhu od roku 1990.

Tržby Darty za půl roku do konce října mírně klesly na 1,8 miliardy eur (asi 45 miliard korun). Firma utrpěla hrubou ztrátu 7,3 milionu eur proti mírnému zisku o rok dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah