Devět z deseti dovezených ojetin má přetočený tachometr. Trh přesto roste | E15.cz

Devět z deseti dovezených ojetin má přetočený tachometr. Trh přesto roste

ČTK

V Česku se letos prodá přes 700 tisíc ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky a následná změna kurzu koruny k euru. Uvedl to ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. 

Celkově na českých silnicích jezdí asi 5,4 milionu osobních vozů. Posílení české měny z nynějších 27 korun za euro by znamenalo zlevnění dovážených ojetých aut a naopak zdražení zánovních ojetin, které z Česka putují do západní Evropy.

Podle Pajera v posledních dvou letech dovoz ojetých aut ze zahraničí výrazně roste. "V roce 2015 se import zvýšil o 25 procent, loni byl nárůst mírnější, ale došlo ke zhoršení skladby dovážených ojetin. Již přes 52 procent tvoří auta starší deseti let," podotkl.

Co všechno potřebujete vědět před koupí vozu z bazaru:

Redaktor webu Auto.cz představuje ojetý Opel Zafira

Nejvíce ojetin se do Česka dováží z Německa. Německý autoklub ADAC podle společnosti AAA Auto sdělil, že až třetina aut na tamním trhu má stočený tachometr.

Provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček uvedl, že z dovážených aut do České republiky má stočený tachometr devět vozů z deseti. Česká obchodní inspekce nedávno informovala, že polovina českých autobazarů při prodeji ojetých vozů používala nekalé praktiky, nejčastěji šlo o stočené tachometry.

Autobazary ročně projde 280 tisíc až 300 tisíc ojetých aut, zbytek tvoří individuální dovoz a prodeje mezi fyzickými osobami na inzerát. Deset procent trhu tvoří auta z dealerských programů na prodej prověřených ojetin, jako jsou Škoda Plus nebo Das Welt Auto.

Zakladatel bazarů AAA Auto Denny prodává za stovky milionů luxusní vilu v Praze-Troji

Podle dlouhodobé statistiky Cebie je na českém trhu přes 40 procent aut, které mají stočený tachometr. Zhruba pětina je až o dva roky omlazena a 17 procent aut, která jsou do České republiyk dovážená, má pozměněné identifikátory.

Maskuje se tak například dluh na vozidle, nesplacený leasing nebo neodvedená DPH. S postihem stáčení počítá připravovaná novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která by měla začít platit v příštím roce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!