Do Česka přichází další ze světových fastfoodů. Wendy’s chystá evropskou expanzi

Řetězec Wendy's zatím do Evropy pronikl jen minimálně

Řetězec Wendy's zatím do Evropy pronikl jen minimálně Zdroj: profimedia.cz

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s, od roku 2023 jde o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Společnost se sídlem ve Spojených státech nyní působí v Evropě pouze v Británii, během příštího desetiletí počítá Wendy’s s otevřením stovek restaurací v Evropě. Umístění první české pobočky ani termín otevření řetězec zatím neupřesnil, uvažuje o větších městech včetně Prahy.

Řetězec Wendy’s zařadil Česko mezi první země, kam chce v následujících letech rozšířit své služby. „Česko je díky svému silnému trhu, velké tradici rychlého občerstvení a výborné geografické poloze ideální základnou pro naši expanzi v Evropě,“ řekl ředitel společnosti Wendy’s pro Evropu Michael Clarke. Celkem nyní Wendy's provozuje přes 7100 restaurací ve více než 30 zemích.

Loni v listopadu otevřel na Václavském náměstí svou první pobočku řetězec Popeyes, který se zaměřuje na jídla s kuřecím masem ve stylu kuchyně z americké Louisiany. V nově zrekonstruovaném obchodním domě Máj by pak letos na podzim měl otevřít první českou pobočku americký řetězec rychlého občerstvení Five Guys.

Kromě Česka oznámila společnost Wendy’s rozvoj franšízy také v Irsku a Rumunsku. Právě zahraniční trhy jsou pro rozšíření řetězce zásadní, měly by tvořit až 70 procent expanze. V dalších deseti letech počítá firma se vznikem stovky poboček po celé Evropě, restaurace by chtěla mít například také v Polsku, Španělsku, Portugalsku nebo Francii. Kromě Česka je ale zatím potvrzené pouze Rumunsko a Irsko. V těchto dvou zemích plánuje řetězec otevřít pobočky v příštím roce.

Wendy's se stejně jako Popeyes či Five Guys zaměřuje na přípravu hamburgerů. Vedoucí pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman&Wakefield Jan Kotrbáček při loňském otevření řetězce Popeyes řekl, že trh s rychlým občerstvením v Česku nadále není zcela nasycený a firmy v tuzemsku fungují velmi dobře. Na otevření první pražské pobočky Popeyes čekali lidé ve frontě několik hodin.

V Česku jsou nejrozšířenější restaurace rychlého občerstvení KFC se 127 podniky a McDonald's, který naposledy otevřel 122. podnik. Na trhu je také například Burger King nebo Pizza Hut.