Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor | E15.cz

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

auto.cz, Jan Mička

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na deset se benzin stává ekologičtější a touto cestou je možné splnit závazek o desetiprocentním podílů biopaliv v členských státe Evropské unie do roku 2020. Více biosložky znamená menší závislost na ropě, u starších automobilů ale používáním benzinu E10 hrozí poškození motoru.

Palivo by se u nás mělo začít prodávat od roku 2019, díky vyššímu podílu lihu by mohlo být levnější. Benzin E10 se například v Německu prodává od roku 2011, jenže zatímco nové motory s jeho použitím nemají problém, u starších vozů, třeba felicií, favoritů, nebo vozů s motory FSI, může při dlouhodobém používání může odcházet například palivové čerpadlo.

Totéž se stalo technikům německého autoklubu ADAC u Opelu Signum 2.2 16V, když na benzin E10 ujeli zhruba 27 tisíc kilometrů. Některé automobilky podle serveru autembezpecne.cz uvádějí jako riskantní i jediné natankování paliva E10.

DOKONČENÍ ČTETE NA AUTO.CZ

Autor: auto.cz, Jan Mička

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah