Dovoz piva do Česka loni opět stoupl, hlavně z Polska | E15.cz

Dovoz piva do Česka loni opět stoupl, hlavně z Polska

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několikaletý trend poklesu dovozu piva se loni zastavil a nabral opačný směr. Do Česka se podle dat celní správy dovezlo 312 tisíc hektolitrů piva, což je meziročně o sedm procent více. Nejvíce se na dovozu podílí tradičně Polsko, z něhož dorazilo 180 tisíc hektolitrů, tedy téměř tři pětiny.

Také v případě Polska se jedná o meziroční nárůst téměř o pětinu, což mimo jiné znamená rovněž opačný trend než dříve. Na tuzemské spotřebě ve výši zhruba 16 milionů hektolitrů se ale dovoz podílí zhruba dvěma procenty.

Dovoz piva v ČR v tis. hektolitrů
2010 2011 2012 2013 2014 2015
celkem 767 600 610 499 291 312
z toho Polsko 301 248 202 216 154 180

Z Polska přitom do Česka, země s nejvyšší spotřebou piva na osobu a rok na světě, v minulosti putovalo pivo téměř výhradně z jediného důvodu – v podobě levné privátní značky pro tuzemské obchodní řetězce. Před šesti lety ale nastal obrat a tuzemské řetězce přece jen začaly více upřednostňovat tuzemské výrobce, kteří se v době krize přestali za produkci piv za pár korun stydět.

Výroba levných privátních značek byla vždy pro pivovary i řetězce citlivou záležitostí, kterou kvůli svému image nechtěly nikdy příliš komentovat. Vyjádřit se k němu nechtěl ani Českomoravský svaz pivovarů a sladoven. Trend upřednostňování tuzemských producentů levných privátních značek alespoň naznačuje vyjádření Aholdu provozujícího síť obchodů Albert.

Největší importéři piva do ČR
2015 2014
Polsko 180 154
Německo 45 51
Nizozemsko 21 14
Itálie 18 8
Maďarsko 16 19
Slovensko 5 18

„Naše výrobky pod privátní značkou Bertold jsou vyráběny pouze v českých pivovarech. Čeští pivaři ale mají v oblibě tradiční značky českých piv. Podíl privátní značky je proto v naší nabídce minimální,“ řekla serveru E15.cz mluvčí Aholdu Barbora Vanko.

Dovoz ze Slovenska se propadl

Naopak Kaufland menší část piva pod privátní značkou vyrábí i v zahraničí, například v Německu. „Nemůžeme ale potvrdit, že bychom zaznamenali výrazně zvýšený prodej zmíněného piva odjinud,“ uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Loni se také výrazně o téměř tři čtvrtiny propadl dovoz ze Slovenska. Do Česka tak zamířilo pouhých necelých pět tisíc hektolitrů. Naopak o polovinu na 21 tisíc hektolitrů stoupl dovoz z Nizozemska a o více než sto procent na 18 tisíc hektolitrů z Itálie. Tyto země tak loni zaujaly pozici importéra číslo tři a čtyři za tradičně druhým Německem právě místo Slovenska a Maďarska, v jehož případě rovněž klesl import meziročně o sedmnáct procent na 16 tisíc hektolitrů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah