Fortuna se vzdala maltské licence a on-line sázek v Maďarsku | e15.cz

Fortuna se vzdala maltské licence a on-line sázek v Maďarsku

Fortuna
Fortuna
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší středoevropská sázková kancelář vyklízí maďarský internetový trh. Oblast, kterou považovala za perspektivní, se neosvědčila.

Fortuna neobnovila licenci z Malty pro svou společnost FortunaWin. Maltskou licenci používala v rámci Evropské unie i pro testování internetového kasina a pokeru a on-line sázení v Maďarsku.

„Platnost licence skončila ke konci loňského roku. FortunaWin nebyl byznys projekt, ale testovací platforma na sázkové produkty a podobné aktivity,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel české Fortuny Martin Todt.

S Maďarskem přitom měla Fortuna původně velké plány. „Zejména Maďarsko vidíme v nejbližší době jako velmi perspektivní trh,“ uvedl v červnu 2010 při startu maďarských operací tehdejší šéf celé Fortuny Jiří Bunda s tím, že pokud to legislativní podmínky dovolí, do roka hodlá začít pracovat i na rozvoji sítě fyzických poboček ve vybraných městech. To se ale nestalo.

Loterijní daň se letos vyšplhala na 23 procent a zvyšovat se bude i příští rok.

Maďarský byznys byl po následující léta marginální a v posledních letech jej Fortuna ani nevykazovala v celkových výsledcích. Podle konsolidované výroční zprávy Fortuny za rok 2014 byly důvodem k ukončení licence pro FortunaWin pokračující ztráty. „Neustále věříme, že budeme moci dělat svůj byznys legálně v zemích, kde působíme. Nechceme působit z Malty, pokud nás někdo vysloveně nepřinutí,“ uvedl k problému Todt.

V posledních dvou letech navíc sázkové kanceláře v Česku čelí dalšímu zvyšování loterijní daně. Od letošního roku stoupla o tři body na 23 procent, od ledna příštího roku by to mělo být ještě o dva body více. Kvůli vyššímu zdanění hazardu už někteří velcí hráči na trhu naznačují, že by mohli svůj byznys převést do zahraničí.

Pak by jej provozovali právě na základě licence z Malty či Gibraltaru přes webové stránky v češtině. Stejně tak to již nyní dělají zahraniční on-line sázkové kanceláře jako bwin, bet-at-home a další. Ty však neplatí daně, zatímco tuzemští hráči jako Tipsport, Fortuna nebo Chance ano.

Rozhovor s Martinem Todtem čtěte ve čtvrtečním vydání E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah