Fortuně klesl zisk o víc než třetinu, sázejíci utekli na internet

Fortuna

Fortuna Zdroj: Foto ctk

Sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group klesl v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA meziročně o 37,1 procenta na 4,6 milionu eur (přibližně 124 milionů korun). Objem přijatých sázek stoupl o 26,3 procenta a překročil tak hranici čtvrt miliardy eur. Významný pokles provozního zisku Fortuny je v souladu s očekáváním většiny analytiků.

„Náš provozní zisk vyjádřený hodnotou EBITDA byl v meziročním vyjádření ovlivněn zvýšením sazby sázkové daně v České republice, nepříznivým vývojem marží zejména v únoru a plánovaným růstem provozních nákladů na podporu budoucích růstových příležitostí,“ uvedl generální ředitel Fortuna Entertainment Group Per Widerstrom.

Analytici očekávali meziroční propad provozního zisku o 16 až 40 procent zhruba na 120 až 167 milionů korun. „Pokud čísla naplní naše odhady, bude propad EBITDA výrazně vyšší, než je celoroční výhled managementu,“ řekl ve středu analytik J&T Banky Milan Lávička. Vedení Fortuny v březnu oznámilo, že pro letošek předpokládá pokles provozního zisku o 10 až 15 procent.

„Za propadem EBITDA stálo hned několik vlivů v čele s růstem provozních nákladů a navýšením sázkové daně v České republice. Nezanedbatelnou roli hraje také vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy Fortuna ještě během ledna a února vybírala manipulační poplatek z online sázek na Slovensku,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Očekávání fotbalového eura

„Dá se očekávat, že sportovní akce v průběhu tohoto roku stihnou slabší výsledky z prvního čtvrtletí vylepšit,“ doplnil analytik Petr Hlinomaz. Sázkové kanceláře si letos slibují výrazné zvýšení přijatých sázek především z fotbalového evropského šampionátu. Další významnou akcí je srpnová olympiáda v Brazílii.

Výše sázek přijatých Fortunou v letošním prvním čtvrtletí dosáhla hodnoty 251,7 milionu eur (6,8 miliardy korun), což představovalo meziroční nárůst o 26,3 procenta. „Přijaté sázky rostly dvouciferným tempem na všech našich klíčových trzích, podpořeny zejména růstem on-line sázení, hlavně pak sázením přes mobily,“ řekl Widerstrom. Naproti tomu sázení na pobočkách podle něj rostlo jen mírně.

Výše hrubých výher vzrostla Fortuně v prvním čtvrtletí o 7,6 procenta na 38,1 milionu eur (zhruba jedna miliarda Kč). „Meziroční srovnání bylo ovlivněno zrušením manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku na konci února 2015, jež kromě samotného výpadku poplatku vedlo rovněž ke zrychlené migraci hráčů z poboček na on-line sázení,“ uvedla Fortuna.

Akcie Fortuny v posledních dvou letechAkcie Fortuny v posledních dvou letechAkcie Fortuny v posledních dvou letech | bruner@mf.cz

Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly u Fortuny v letošním úvodním čtvrtletí 35,9 milionu eur (971 milionů Kč). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představovalo nárůst o necelých osm procent. Hrubé výhry z kurzového sázení po internetu vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku skoro o pětinu na 23,8 milionu eur (643 milionů Kč).

Fortuna Entertainment Group se zaměřuje na kurzové sázky. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.