Hamé vzdalo letitý boj o Cikánskou omáčku | E15.cz

Hamé vzdalo letitý boj o Cikánskou omáčku

hamé
hamé
• 
ZDROJ: ctk

Tomáš Fránek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Značku Cikánská omáčka už nebude mít pro sebe chráněnou pouze Hamé. Konzervárny totiž po devatenácti letech sporů vzdaly boj o ochranu této značky a název Cikánská omáčka tak mohou využívat všechny firmy na trhu. Končí tak jeden z nejdelších sporů o značku, který se v Česku vedl. Cikánská omáčka byla přitom registrována už v roce 1996, kdy ji přihlásila Fruta Podivín.

Frutu Podivín později koupila konzervárna Hamé, na kterou přešla také práva ke značce. Proti ochraně Cikánské omáčky ale protestoval švýcarský potravinářský koncern Nestlé, podle kterého je název všeobecně užívaným pojmem, který nemůže používat pouze jeden výrobce. Spor řešil třikrát Úřad průmyslového vlastnictví i Městský soud v Praze.

Hamé, která od roku 2001 na trh dodala přes pět milionů skleniček se značkou Cikánská omáčka, se nyní rozhodla po novém rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví spor ukončit. Úřad rozhodl, že značka Cikánská omáčka byla známá už desítky let předtím, než ji začala vyrábět Fruta a pak i Hamé. „Název Cikánská omáčka se vyskytuje v kuchařských knihách minimálně od roku 1939. Z pohledu zákazníka nic nenasvědčuje unikátnímu charakteru a jeho spojení s Hamé,“ rozhodl předseda úřadu Josef Kratochvíl.

hamé Autor: ctk
Úřad i soud rozhodly, že značka Cikánská omáčka byla známá už desítky let předtím, než ji začala vyrábět Fruta a pak i Hamé. V receptech je od roku 1939

Konzerváři oponovali tím, že na trh ročně dodávali stovky tisíc kusů Cikánských omáček s hodnotou přes pět milionů korun. „S výrobkem Hamé Cikánská omáčka se musela setkat více než polovina obyvatel České republiky,“ argumentovala firma. Podle předsedy úřadu ale vysoký objem prodaných výrobků není jediným faktorem, proč by měla být ochrana Cikánské omáčky ve prospěch Hamé přiznána. „Spotřebitelé vnímají značku pouze jako označení druhu omáčky,“ uvedl Kratochvíl.

Hamé už případ dál řešit nechce, na soud se neobrátí. „Rozhodnutí úřadu respektujeme, i když se nadále domníváme, že Cikánskou omáčku jsme měli chráněnou oprávněně. Proti tomuto rozhodnutí se ale již odvolávat nebudeme,“ uvedl mluvčí firmy Petr Kopáček. Spor o Cikánskou omáčku se řešil také na Slovensku. Tam se do případu vložil až Nejvyšší soud, který před třemi roky vyhověl návrhu slovenské pobočky společnosti Nestlé. Soud souhlasil s názorem právníka Nestlé Slovensko, podle kterého je název Cikánská omáčka druhovým označením, podobně jako například tatarská omáčka.

Hamé podalo trestní oznámení na Nestlé

Autor: Tomáš Fránek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah