IKEA má zaplatit za koninu v masových kuličkách pokutu půl milionu. Zdá se jí to moc | E15.cz

IKEA má zaplatit za koninu v masových kuličkách pokutu půl milionu. Zdá se jí to moc

Švédské kuličky Ikea s koňským masem
Švédské kuličky Ikea s koňským masem
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger
Státní veterinární správa udělila nábytkářskému řetězci IKEA za neuvedené koňské maso v masových kuličkách pokutu ve výši půl milionu korun. Řetězec se sankcí však nesouhlasí, se proti rozhodnutí se odvolal. Míní, že ke kauze přistoupil rychle a aktivně. Řízení bude pokračovat.

Veterinární správa nalezla v únoru na obalu neuvedené koňské maso v několika výrobcích různých firem, mimo jiné i v masových kuličkách určených pro IKEA. Řetězec proto omezil počet dodavatelů masa a zavedl analýzy DNA masa i konečných výrobků.

O půlmilionové pokutě rozhodla podle mluvčího veterinářů Josefa Dubna Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj. Dokument byl firmě doručen 17. dubna. O pět dní později podala IKEA k rozhodnutí veterinářů odpor. „Státní veterinární správu jsme kontaktovali a jsme s ní v jednání,“ řekl mluvčí IKEA Tomáš Kubík. „Věříme, že v nápravě vzniklé situace jsme byli proaktivní a též jsme přijali účinná opatření a zlepšili kontrolní mechanismy,“ dodal.

Již začátkem dubna dostal od Státní zemědělské a potravinářské inspekce obchodní řetězec Tesco pokutu 650 tisíc korun za to, že prodával lasagne, které obsahovaly minimálně ze 60 procent koňské maso místo avizovaného hovězího.

V současnosti v souvislosti s aférou s nedeklarovanou koninou v potravinách probíhají i další správní řízení. „Zahájena byla správní řízení u KVS pro Moravskoslezský kraj, Vysočina, Zlínský kraj a Středočeský kraj,“ řekl Duben. O dalších pokutách se má podle něj rozhodnout v řádu dnů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.