Indie pokutovala 14 automobilek, Škoda musí zaplatit 160 milionů | E15.cz

Indie pokutovala 14 automobilek, Škoda musí zaplatit 160 milionů

Zahájení výroby v indické továrně
Zahájení výroby v indické továrně
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indický antimonopolní úřad kvůli narušování hospodářské soutěže vyměřil 14 domácím i zahraničním automobilkám pokuty v celkové výši 25,5 miliardy rupií (8,9 miliardy korun). Mezi potrestanými je také indická divize české automobilky Škoda Auto. Ta má zaplatit 464 milionů rupií, což je přes 160 milionů korun.

Úřad tvrdí, že automobilky omezovaly nabídku náhradních dílů, což vedlo k růstu jejich cen. Největší pokutu dostala domácí automobilka Tata Motors, která musí zaplatit 13,5 miliardy rupií (téměř pět miliard korun). Částka 464 milionů rupií, kterou musí Škodovka zaplatit, je mezi 14 postiženými společnostmi sedmá nejvyšší.

Agentura Reuters uvedla, že úřad začal automobilky vyšetřovat už v roce 2011, kdy dostal informace o problémech na trhu s náhradními díly. Pokuty jsou podle úřadu splatné do 60 dnů. Jejich výše je odvozena od obratu automobilek na indickém trhu.

Mezi potrestané značky patří rovněž indická divize německého koncernu Volkswagen, který je mateřskou společností Škody Auto. Pokuty mají zaplatit rovněž indické divize dalších předních automobilek, jako je General Motors, Ford nebo Toyota.

Drahé autodíly také v Číně

Vysoké ceny náhradních dílů řešil nedávno na popud servisů a dealerů také antimonopolní úřad v Číně, který z tohoto provinění usvědčil německou skupinu Mercedes-Benz. Prodejci si ztěžovali, že automobilka coby jediný výrobce náhradních dílů na trhu udržuje ceny uměle vysoko. Dokonce tak vysoko, že nahradit všechny díly náhradními by prý vyšlo dvanáctkrát dráž než koupě nového vozu.

Řada automobilek již v reakci na toto vyšetřování přikročila ke snížení cen, některým navíc hrozí pokuty za porušovaní hospodářské soutěže.

Mercedes není jedinou značkou, která se dostala do hledáčku čínských úřadů. Tamní Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) například začátkem měsíce uvedla, že za porušení antimonopolního zákona potrestá německou automobilku Audi a jejího japonského konkurenta Chrysler. Podle tisku Čína Audi pokutu asi 250 milionů jüanů (zhruba 857 milionů Kč).

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.