Juračka: Zvýšením DPH vzrostou daňové úniky nekorektních obchodníků | E15.cz

Juračka: Zvýšením DPH vzrostou daňové úniky nekorektních obchodníků

Zdeněk Juračka, Svaz obchodu a cestovního ruchu
Zdeněk Juračka, Svaz obchodu a cestovního ruchu
• 
ZDROJ: mediafax

krb

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít za následek pouze zdražení celé řady služeb a zboží, navíc se prohloubí schodek výběru daní od překupníků. Podle agentury Mediafax to prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Zdeněk Juračka s tím, že pokud nebude avizované zvýšení DPH od příštího roku doprovázeno dalšími kroky zajišťujícími lepší výběr této daně a omezujícími riziko daňových úniků, nesplní navýšení DPH předpoklady týkající se příjmů státního rozpočtu.

SOCR ČR dlouhodobě upozorňuje na daňové úniky, které svaz odhaduje na miliardy korun ročně. Juračka tvrdí, že se nevybere až polovina DPH. Důvodem je prý nevyhovující konstrukce povinnosti registrovaných plátců DPH. „Tato povinnost se totiž v ČR týká osob s ročním objemem tržeb převyšujícím částku jednoho milionu korun, což je několikanásobně více, než je obvyklé v zemích EU. To vytváří na tuzemském trhu nerovné podmínky v oblasti maloobchodu, které fakticky nejsou podporou drobného podnikání, ale nástrojem, který je zneužíván k daňovým výběrům,“ vysvětlil Juračka.

SOCR ČR se domnívá, že plátcem DPH by měly být všechny prodejny a provozovny zabývající se nákupem a prodejem zboží. Tak tomu v současnosti není, protože vysoký limit pro registrované plátce DPH podle Juračky umožňuje značnému počtu subjektů se této povinnosti vyhnout. „To je možné díky celé škále neregistrovaných výnosů takových obchodníků, mezi které patří tržby z prodeje zboží zakoupeného v rámci akčních nabídek v maloobchodních sítích, tržby za prodej zboží zakoupeného od překupníků, pocházející z krádeží v maloobchodních sítích nebo z nelegálně získaného zboží, které je navíc v řadě případů prodáváno jako značkové,“ upozornil Juračka.

Svaz proto přišel s návrhem, aby se změnil celý současný systém registrace subjektů jako plátců DPH. A to tak, že finanční úřad může určit příslušný subjekt jako plátce DPH sám - neprodleně na základě vlastního posouzení. Dále také navrhuje změnit stávající výši obratu tak, aby se byl subjekt povinen registrovat jako plátce DPH už v případě, že jeho obrat překročí 250 tisíc korun ve třech po sobě jdoucích měsících, nebo v případě, že jeho obrat za předchozí měsíc přesáhne 120 tisíc korun.

„V ČR v současnosti také chybí nástroj pro kontrolu věrohodného dokladování výše dosahovaných příjmů, od kterého by se odvíjela povinnost subjektů k řádné registraci plátců DPH. SOCR ČR proto navrhuje zavedení registračních pokladen, popřípadě elektronických prodejních dokladů, které mohou riziko daňových úniků minimalizovat,“ uzavřel Juračka.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.