Lepek, alergie či nemoci. Základní diagnostiku lze stále častěji provést doma, prodej testů prudce roste | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lepek, alergie či nemoci. Základní diagnostiku lze stále častěji provést doma, prodej testů prudce roste

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Testování nemocí se mění. Z laboratoří se víc a víc testů přesouvá přímo ke konečným zákazníkům.

Firmy umějí nabídnout víc testů na nemoci pro pohodlné domácí použití a zákazníci je chtějí a kupují. V největší internetové lékárně Lékárna.cz vzrostl prodej zdravotnických testů za pět let o 31 procent. Jedná se jak o těhotenské a ovulační testy, tak testy na přítomnost drog, CRP test na zjištění bakteriální infekce, ale třeba i potravinové intolerance.

„Moderní trendy se přenášejí i do zdravotních služeb. Rozšiřuje se škála samovyšetření, která si nyní mohou provést sami zákazníci,“ uvádí Karel Klodner, ředitel Lékárny.cz.

„Domácí testy jsou velmi populární a meziročně výrazně rostou. Nejprodávanější ovulační test na Pilulka.cz meziročně vyrostl na neuvěřitelný jedenáctinásobek loňských tržeb,“ potvrzuje Martin Hamza, manažer prodeje Pilulky.cz.

Jak si hlídat zdraví: doma se dá měřit tlak i srdeční rytmus

Také v síti lékáren BENU roste poptávka po domácích testech. „Klientům doporučujeme testy, jejichž spolehlivost není nutno u lékaře ověřovat či upřesňovat. To je například test na alkohol,“ říká Ivana Lánová, vedoucí lékárny BENU v Mladé Boleslavi.

Firmy začaly v poslední době portfolio vyráběných domácích testů výrazně rozšiřovat. „Velmi žádaný test je na nesnášenlivost lepku, na alergie a další,“ řekl před časem deníku E15 obchodní ředitel Hartmann-Rico Tomáš Groh. „Dříve se testy na nemoci prováděly v nemocnici prostřednictvím tamní laboratoře. Pak se to posunulo do ambulancí lékařů. Dnes se diagnostika posouvá až k lidem domů,“ popisuje trend, kterému skupina Hartmann věří a na který se zaměřuje.

„Stříbrná ekonomika“ přilákala dalšího miliardáře

Podle magistry Lékárny.cz Pavly Horákové souvisí zájem o domácí testy s tím, že se lidé více zajímají o své zdraví a prevenci. „Pro mnohé zákazníky je prvotní testování v soukromí domova méně stresující,“ říká Pavla Horáková, magistra Lékárny.cz.

Dosud bylo běžných jen pár domácích testů. Domácí těhotenský test berou i lékaři vážně a svého předchůdce, laboratorní test těhotenství, prakticky vytlačil z trhu. K mnohým dalším jsou zatím lékaři skeptičtí a varují pacienty, aby se na ně stoprocentně nespoléhali. To bývá napsané i v pokynech k provedení testu.

Tento podivný labyrint představuje novou zbraň proti rakovině
Člověk ve stresu v minulosti utekl, nebo bojoval. Dnes místo toho sportuje
Místo klidu zápřah? Lékařská doporučení pro zdravé srdce přestávají platit

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!