Primark jako zajímavý byznysový příběh. Řetězec otevře i v Praze | E15.cz

Lesk i bída Primarku. Levný řetězec rodiny Westonových brzy otevře i v Praze

Stanislav Šulc

Znovuotevření obchodů napjatě nevyhlížejí jen zákazníci, ale také prodejci. A mezi nimi rovněž jedna z nejbohatších rodin světa - klan Westonových, reprezentovaný především jeho nejstaršími členy Galenem a Hilary. Právě Westonovi jsou totiž majiteli řetězce s rychlou módou Primark, jehož první český obchod je před otevřením.

Spousta Čechů při své cestě do Londýna nikdy nevynechá Oxford Street. Mekka nakupování na jedné straně nabízí světové top brandy v proslulém obchodním domě Selfridges, na druhém konci ulice, u zastávky Tottenham Court Road, pak najdete neméně plný módní dům - Primark. Ta dvě místa by nemohla být odlišnější. V Selfridges nakoupíte nejnovější zboží od Louise Vuittona, Vivienne Westwoodové nebo návrhářů, jejichž jména vám zatím nic neříkají. V Primarku seženete bezejmenná trika, spodní prádlo i bundy. V prvním ovšem utratíte tisíce liber, v druhém údajně nic nestojí víc než 25 liber.

A oba koncepty kromě spokojených zákazníků spojuje ještě jedno - vlastník. Přes různé společnosti je vlastní rodinný klan Westonových, který v letošním vydání žebříčku nejbohatších Britů Sunday Times Magazine obsadil osmou příčku se jměním přesahujícím částku 10,5 miliardy liber.

A právě Primark, populární koncept rychlé módy, kterou rodina založila a rozšířila po celém světě, patřil k hlavním zdrojům jejího zisku. Jinak ovládá i mnohem větší společnosti. Především mateřskou firmu Primarku Associated British Food patřící k největším potravinářským firmám světa či největší kanadský retailový řetězec Loblaws. Jenomže zhruba čtyři stovky obchodů Primark v patnáctce významných trhů světa mělo před rozpoutáním pandemie choroby COVID-19 měsíční tržby 650 milionů liber, což z něj činilo klenot portfolia Westonů.

Letos se rodina „Primarků“ měla rozrůst o český obchod, který měl zákazníkům nabídnout alternativu před drážďanským nákupákem. Kvůli pandemii se však oficiální otevření obchodu na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice již několikrát odsunul. A zatímco administrativní budova, v níž bude Primark, nejspíš začne fungovat již v prosinci, start samotného obchodu není jen v kompetenci obchodníků, ale také vlády, která stále omezuje maloobchod.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!