Likérky jsou zklamány z plošného zákazu vývozu tvrdého alkoholu | E15.cz

Likérky jsou zklamány z plošného zákazu vývozu tvrdého alkoholu

alkohol
alkohol
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Producenti lihovin jsou zklamáni z plošného zákazu vývozu tvrdého alkoholu, který vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger. Vláda údajně nevyslyšela návrhy, jak by bylo možné kvalitu alkoholu garantovat. V České televizi to dnes řekl viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin a provozní ředitel Jan Becher - Karlovarská Becherovka Vladimír Darebník.

Řešení situace se podle unie příliš protahovalo. „V tuto chvíli musíme zanalyzovat všechno to, co bylo řečeno, a proanalyzovat důsledky,“ uvedl s tím, že rozhodnutí vlády je v rozporu s dřívějšími prohlášeními výrobců. Své stanovisko unie hodlá oznámit na páteční tiskové konferenci.

Výrobci odhadují, že zákaz exportu pro ně bude představovat velkou ztrátu, neboť až 40 procent jejich produkce jde na vývoz. „Objemy ztrácíme nejen ve fyzickém ale i finančním vyjádření… Ta ztráta se pohybuje v milionech korun denně, to znamená s každým dnem narůstá,“ uvedl s tím, že jde o ztráty společností, ale i státního rozpočtu. Otázka případného odškodnění nebo soudních sporů je ale podle něj zatím předčasná.

„Celá situace se kompletně vymkla z rukou, protože dospěla až k zákazu vývozu českých alkoholických produktů nad 20 objemových procent, což kompletně zničí reputaci poctivých českých značek a co více, reputaci celé České republiky,“ řekl generální ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka Anthony Schofield.

S úplným zákazem prodeje alkoholu Schofield nesouhlasí od samého začátku, protože údajně žádného z legálních výrobců a distributorů se netýkaly uvedené případy, u jejich značek je původ alkoholu plně dohledatelný. Podotkl, že vláda může přijmout jednoduché řešení tím, že jasně identifikuje dotčené značky alkoholu, stáhne je z trhu a doporučí spotřebitelům, aby je nekonzumovali. A zároveň umožní všem ostatním prověřeným značkám vrátit své produkty do prodeje, a tak umožní i zrušit zákaz vývozu.

Podle databáze zahraničního obchodu ČSÚ se z Česka loni vyvezlo tvrdého alkoholu do 80 procent obsahu takřka za jednu miliardu korun a za dalších více než 300 milionů etylalkoholu silnějšího než 80 procent. Nejvíce se vyváží na Slovensko, hodně také do Německa a Polska.

Z ČR se vyváží také metanol. V posledních letech nejčastěji do Rakouska a na Slovensko. Objem obchodů se ale loni propadl. V roce 2010 byl exportován metanol v hodnotě 108 milionů korun, loni to bylo jen za 17,9 milionu korun.

Naopak dovoz metanolu, který může být použit při výrobě pančovaného alkoholu, do České republiky roste nepřetržitě třetím rokem. Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni celková hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah