Marks & Spencer zavře více než polovinu svých prodejen ve Francii | E15.cz

Marks & Spencer zavře více než polovinu svých prodejen ve Francii. Viní z toho brexit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britský řetězec Marks & Spencer zavře v příštích měsících přes polovinu ze svých 20 prodejen ve Francii. Po odchodu Británie z Evropské unie má problémy se zásobováním a přibylo mu také moc papírování. 

„Zdlouhavé a složité exportní postupy, které platí po odchodu Spojeného království z Evropské unie, výrazně omezují dodávky čerstvých a chlazených produktů z Británie do Evropy a mají dopad na dostupnost produktů pro naše zákazníky,“ uvedla podle médií firma.

Zavřít se společnost ve Francii chystá všech 11 obchodů, které provozuje formou franšízy s partnerskou firmou SFH. Ty se nacházejí převážně v ulicích Paříže. Devět dalších franšízových poboček vlastněných spolu s firmou Lagardère Travel Retail na letištích, nádražích a ve stanicích metra zůstane v provozu.

V uplynulém finančním roce firmě klesl zisk před zdaněním a jednorázovými položkami o 88 procent na 50,3 milionu liber (1,5 miliardy korun). V době pandemie vinou uzávěr prudce klesl zejména prodej oblečení. Díky restrukturalizaci, nárůstu poptávky po potravinách na domácím trhu a prudkému nárůstu prodeje oblečení na internetu M&S ale minulý měsíc zlepšil výhled letošního zisku.

Firma patří k nejznámějším maloobchodním podnikům v Británii, založena byla před 137 lety. O tom, že brexit ovlivní situaci na některých jejích trzích, hovořila už dříve. Za zranitelné v lednu podnik označil své obchody v Irsku, České republice a právě ve Francii.

V České republice Marks & Spencer kvůli problémům v dodavatelském řetězci v dubnu pozměnil obchodní model. V pobočkách přestal prodávat čerstvé a chlazené produkty a zdvojnásobil sortiment mražených výrobků. Rozšiřuje také prodejní kanály. Vybrané dámské, pánské a dětské oblečení a kosmetiku lidé nově pořídí také v on-line supermarketu Košík.cz. K dostání jsou také v e-shopu Rohlik.cz.

Svět trápí nedostatek výrobků a surovin

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah