McDonald's prodává většinový podíl v čínských restauracích | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

McDonald's prodává většinový podíl v čínských restauracích

ČTK

Americký řetězec rychlého stravování McDonald's prodá většinový podíl ve svých podnikatelských aktivitách v Číně a Hongkongu čínskému konglomerátu CITIC a investiční skupině Carlyle Group. McDonald's dnes oznámil, že za to dostane až 2,1 miliardy dolarů (53,8 miliardy korun). Firma loni v březnu oznámila, že své asijské aktivity zreorganizuje a najde pro ně partnery, kteří budou její restaurace vlastnit v rámci franšízových smluv.

CITIC bude mít po transakci v restauracích značky McDonald's podíl 52 procent a Carlyle 28 procent, zbylých 20 procent si americký řetězec ponechá. Dnešní dohoda završuje několikaměsíční jednání mezi řetězcem, několika čínskými uchazeči a řadou investičních firem.

Cílem dohody je zajistit v Číně přechod řetězce na kapitálově méně náročný model. McDonald's chtěl původně získat z prodeje až tři miliardy dolarů, později se ale rozhodl, že si ponechá menšinový podíl, řekly informované zdroje agentuře Reuters.

Na dohled Vatikánu otevřel McDonald's, navzdory protestům kardinálů

Restrukturalizaci čínské divize uskutečňuje i konkurenční společnost Yum Brands, která vlastní například restaurace KFC. Obě americké firmy čelí na čínském trhu rostoucí domácí konkurenci a potřebují si vylepšit image po skandálech se závadnými potravinami z minulých let.

McDonald's loni uvedl, že hodlá během příštích pěti let otevřít v Číně a Hongkongu 1500 nových restaurací. V samotné Číně by měl počet restaurací McDonald's do roku 2020 stoupnout na 3500 ze současných asi 2400.

McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat

McDonald's je největším řetězcem restaurací s rychlým občerstvením na světě. Má více než 36 tisíc provozoven ve více než stovce zemí včetně České republiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!