Nejbohatší Francouz investoval do rekonstrukce obchodního domu miliardu dolarů | E15.cz

Nejbohatší Francouz investoval do rekonstrukce obchodního domu přes dvacet miliard

pej, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda představenstva koncernu LVMH Bernard Arnault investoval do rekonstrukce pařížského obchodního domu La Samaritaine miliardu dolarů (23,1 miliardy korun). Nejbohatší Francouz i Evropan sází především na čínské turisty.

La Samiritaine by se po 15 let trvající rekonstrukci, při níž byly zachovány veškeré vzácné detaily, měl zákazníkům otevřít příští rok v dubnu. Nemovitost v centru Paříže dozná ale určitých změn. Jen polovina z celkové plochy 48 tisíc metrů čtverečních je určena pro butiky, ve zbytku budou restaurace, hotel, kanceláře a také lázně provozované Diorem.

Maloobchodní prostory zaplní firma DFS, maloobchodní prodejce luxusního zboží ze skupiny LVMH, který provozuje převážně obchody duty-free.

Cílovou skupinou maloobchodní jsou převážně čínští turisté, jejichž zájem o zboží luxusních značek má podle agentury Bloomberg navzdory obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou narůstající tendenci.

“Počet zahraničních turistů, kteří mají zájem o zboží prémiových značek,  v Paříži každým rokem roste, “ říká Eleonore de Boyssonová, regionální ředitelka retailového řetězce DFS. Podle jejího odhadu by nákupní centrum se sortimentem zhruba 600 značek přitáhne i několik milionů zákazníků za rok. Přičemž k pohodlnému nakupování má přispět i zajištění bezplatného parkování.

LVMH koupila obchodní dům s cílem ho renovovat a nechat otevřený. Myšlenku však musela po čtyřech letech změnit kvůli bezpečnostním rizikům. Mimo jiné původní podlaha ze skleněných dlaždic částečně zakrytá koberci a dodatečně vybavená elektrickými rozvody byla v případě požáru schopná vydržet jen 90 sekund. Roky pak trvalo, než se podařilo dokončit návrh přestavby.

LVMH údajně zaplatila za kontrolu Le Samaritaine v roce 2001 zhruba 225 milionů eur (5,7 miliardy korun). Později dokoupila zbývající podíl za neznámou částku. Za renovaci a vybavení utratí 750 milionů eur.

Zaujal vás článek a chcete celý časopis o elitách byznysu? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a další pracovní den máte ve schránce. Doprava je zdarma.

Magazín E15 Premium Miliardáři

 

Autor: pej, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah