Někteří obchodníci v Řecku nepřijímají euro, bojí se ztrát

ilustrační foto

ilustrační foto

Na dovolenou do Řecka je vhodné si vzít i jinou měnu než euro, varují cestovní kanceláře své klienty. Některé restaurace a další podniky požadují totiž platbu v jiných měnách, čímž se chrání před ztrátami při případném vystoupení Řecka z eurozóny.

Problémem Řecka je současná nejistota, uvedl viceprezident Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Některé restaurace kvůli tomu odmítají přijímat eura a přechází na britskou libru nebo americký dolar. Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy by po změně národní měny byla eurová konta v řeckých bankovních ústavech automaticky převedené na novou měnu. A u té je možné očekávat prudkou devalvaci. O dalším směřování země rozhodnou parlamentní volby, které se uskuteční 17. června.

Odmítání eura ze strany některých obchodníků je v Řecku realitou, potvrdil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Provozovatelé, kteří dnes euro akceptují, je okamžitě převádí do zahraničních bank. Podle viceprezidenta konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) Tomia Okamury se v Řecku nyní eurem stále běžně platí.

Odvolává se na informace cestovních kanceláří, jako jsou CK Aeolus a CK Nikolas Tour, které se na Řecko specializují. Jejich zákaznicí ani delegáti se podle něj s žádnými případy odmítnutí eura v řeckých restauracích či vyžadování jiné měny nesetkali.

Podle Papeže většina hoteliérů požádala cestovní kanceláře, aby jim platby zasílaly na nově zřízené účty v zahraničních bankách. Platby v eurech by neskončily ani po přechodu na národní měnu. Vyplývá to totiž ze smluv na letošní sezonu, pro klienty CK by se prý nic zásadního neměnilo. Komplikací by podle Papeže bylo zmrazení účtů, které by pro turisty znamenalo, že si po tuto dobu nebudou moci vyzvednout hotovost například z bankomatů. Jak dlouho by ale tento výpadek trval, zatím prý není možné odhadnout a turisté by pro tyto případy měli mít finanční rezervu v hotovosti, dodal.

Optimismus cestovních kanceláří, podle kterých by přechod na jinou měnu zásadně nezměnil dohodnuté podmínky zájezdů, ale Beránek nesdílí. Služby v Řecku jsou napojené na určitou cenu a pokud by měna devalvovala řádově ve stovkách procent, nemuseli by se klienti cestovních kanceláří dočkat služeb, které mají přes cestovní kanceláře zaplacené. Klientům s all inclusive by pak například nezbylo nic jiného, než se stravovat mimo původní hotel za švýcarské franky nebo dolary, dodal Beránek.

V týdnu konání voleb se bude v Řecku nacházet 7000 až 10.000 turistů z Česka, uvedla Kateřina Petříčková AČCKA. V tomto období by do země mělo z Česka směřovat na 90 letů. Kapacitně by tak do Řecka spoje mohly přepravit až 15 tisíc lidí. Kvůli mediálnímu tlaku a z něj vyplývajících obav turistů, ale asociace očekává nižší zájem, dodala Petříčková.

Čeští turisté podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni do Řecka uskutečnili 318 000 dlouhodobějších cest (delší než tři přenocování). Z pohledu turistické obliby se tato středomořská destinace umístila na čtvrtém místě po sousedním Slovensku, Chorvatsku a Itálii.