Aerolinky Condor dostanou miliardy na záchranu | E15.cz

Německé aerolinky Condor dostanou od státu miliardy na záchranu, plán schválila Evropská komise

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská komise (EK) povolila státní překlenovací úvěr pro leteckou společnost Condor. Ohrožená německá dcera zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook tak získá 380 milionů eur (9,8 miliardy korun). Podle zjištění komise tato pomoc od státní banky KfW nadměrně nenarušuje hospodářskou soutěž v Evropské unii. Bruselský úřad to uvedl ve svém sdělení, z něhož cituje agentura DPA.

Peníze pro dosud ziskovou aerolinku, která vlastní zhruba 60 letadel a zaměstnává 4900 lidí, by neměly odcházet zkrachovalé britské matce, píše DPA.

Komise schválení úvěru zdůvodnila zájmem leteckých pasažérů. Vyplacen bude v několika splátkách a Condor bude muset každý týden prokazovat, jaké množství hotovosti potřebuje. Úvěr bude státu buď po půl roce muset celý splatit, nebo provést celkovou restrukturalizaci.

Nejstarší a jedna z největších cestovních kanceláří na světě a její německá divize, která sdružuje firmy Neckermann, Öger a Bucher, před nedávnem vyhlásily insolvenci. Své letecké společnosti nabídl Thomas Cook k prodeji už v únoru, ale obchodní dohodu se mu tehdy uzavřít nepodařilo.

Vedení společnosti Condor v současné době shání investory. Podle zdrojů agentury DPA musí nalézt řešení do konce března.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah