O pražský odpad se postará TSK. Město vyřadilo ze hry Pražské služby

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Marek Podhora

O svoz komunálního odpadu se bude v Praze místo Pražských služeb starat Technická správa komunikací (TSK). Pražští radní schválili, že takzvaně propachtují část týkající se svozu komunálního odpadu z Pražských služeb pod TSK. Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited (NHL) prodal svůj pětinový podíl v Pražských službách firmě EP Industries. Majoritním akcionářem firmy je Daniel Křetínský.

Cena pachtu zatím není známa. V Pražských službách zůstane pouze komerční sféra svozu. Uvedli to náměstci primátora Jiří Vávra (TOP 09) a Jiří Nouza (TOP 09).

Radní také vyzvali ke svolání valné hromady Pražských služeb. Ta může být svolána nejdříve za 21 dnů. Následně zadá posudek na cenu pachtu. Jakmile bude cena známa, zasedne opět po povinné lhůtě valná hromada znovu a nabídku pošle TSK, která ji přijme.

Praha jako většinový vlastník společnosti Pražské služby roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Za podíl nabízela 800 milionů. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house.

Holding získal Křetínský

Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale oznámila, že svůj podíl městu neprodá. Daniel Křetínský holding EP Industries získal prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu, TSK o údržbu komunikací. V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.