Obavy pominuly, poptávka po dovolené v Egyptě a Tunisku roste | E15.cz

Obavy pominuly, poptávka po dovolené v Egyptě a Tunisku roste

Tunisko
Tunisko
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: albina&kostya via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o dovolené v Egyptě a Tunisku na termíny po hlavních prázdninách opět roste. Počet objednávek zájezdů do Egypta na září a říjen se v meziročním srovnání zvýšil o 50 procent a do Tuniska o 14 procent. Naopak poptávka po Turecku je stále nízká. Žebříček nejoblíbenějších destinací vede Řecko. Průměrné ceny last minute zájezdů na září jsou až o 3000 korun levnější než v létě. Vyplývá to z aktuálních údajů cestovních agentur.

Letos se podle Evy Sedlmajerové z portálu Dovolena.cz již nedá očekávat, že ceny last minute zájezdů do nejpopulárnějších destinací budou ještě významněji klesat. „Například u Španělska to může být naopak, zájezdy by na poslední chvíli mohly ještě podražit - podobně, jako se to stalo letos v červenci,“ dodala Sedlmajerová.

Nejžádanější destinace na období po hlavních prázdninách jsou Řecko, Itálie a Chorvatsko. „Zatímco loni bylo Turecko třetí nejoblíbenější destinací, letos kleslo až na osmou příčku,“ uvedl marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma.

Naopak poptávka po zájezdech v zářijových a říjnových termínech do Tuniska a Egypta je meziročně vyšší v řádech desítek procent. Podle mluvčího CK Blue Style Františka Vorla je situace v Egyptě i Tunisku klidná a navíc tyto země lákají nebývale nízkými cenami. „Kombinace těchto faktorů do Tuniska a Egypta láká kromě jiných také část klientů, kteří by za normálních okolností volili Turecko, jež se v posledních měsících i přes velice příznivé ceny a výborný servis v hotelech potýká s nižší poptávkou,“ uvedl Vorel.

Ceny zájezdů do Egypta, Turecka či Tuniska jsou letos historicky nejnižší. Průměrná cena prodaného pobytu do Egypta se snížila podle údajů Invie o 1680 Kč na osobu na 16 355 korun, v případě Turecka pak o 2509 Kč na osobu na 15 705 korun.

„Češi aktuálně za dovolenou na září a říjen utrácejí v průměru 13 905 Kč na osobu, což je o bezmála tisíc korun méně než loni. To dokládá pokles cen zájezdů na trhu,“ dodal Tůma.

Stejně jako loni roste i letos zájem o podzimní dovolenou v exotice. „Na dovolenou do destinací jako Dominikánská republika, Thajsko nebo Srí Lanka míří nejen dvojice, ale stále častěji také rodiny s dětmi,“ dodala Sedlmajerová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah