Pražské služby si odsouhlasily nákup akcií. Jde o poslední krok akvizice | E15.cz

Pražské služby si odsouhlasily nákup akcií. Jde o poslední krok akvizice

Pražské služby
Pražské služby
• 
ZDROJ: Octopus moldavicus CC BY-SA 3.0 Wikimedia-Commons

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Pražské služby, jíž vlastní hlavní město, udělala poslední krok k ovládnutí více než pětinového podílu, který ve firmě drží menšinoví akcionáři. Akvizici schválila mimořádná valná hromada společnosti. Zároveň rozhodla o vyčlenění komerčních aktivit firmy do dceřiné společnosti.

Nákup akcií už schválila městská rada i pražské zastupitelstvo. Hodnota celého obchodu by neměla přesáhnout 950 milionů korun.

„Rozhodnutím valné hromady začíná proces odkupu akcií,“ uvedl ředitel Patrik Roman. „Vyhotoví se návrh smlouvy, který zveřejníme na webových stránkách, kde menšinoví akcionáři mimo jiné najdou návod, jak postupovat a na koho se obracet,“ doplnil.

Hlavní město drží 76,92 procenta akcií Pražských služeb. Zbytek patří šesti dalším subjektům. Největší část (19,3 procenta) vlastní Northward Holding, která ji před časem koupila od skupiny Natland.

Bez výběrového řízení

Praha obchod připravovala několik let. Jako vlastník totiž bude moci v souladu se zákonem a bez výběrového řízení zadávat Pražským službám miliardové tendry na svoz odpadu. Dosavadní smlouva skončí v závěru října, hlavní město ale do tohoto termínu nestihne akvizici dokončit. Radní proto tento týden rozhodli o dočasné zápůjčce akcií od firmy Northward Holding do doby, než se podaří menšinový podíl ovládnout.

Největší spory se dosud vedly kolem ceny podílu ovládaného firmou Northward Holding. Posudky se výrazně lišily. Začínaly na částkách kolem 400 milionů, později město mluvilo o 700 milionech.

Městské části jsou proti

Nakonec bude podíl stát zhruba 800 milionů a oproti původním plánům jej nekoupí přímo město, ale Pražské služby. Praha se zavázala investovat maximálně 300 milionů korun. Ředitel Pražských služeb řekl, že cena minority vychází ze znaleckých posudků, které si nechala firma zpracovat.

Proti zrušení tendru na svoz odpadků a budoucímu monopolu Pražských služeb se ohradila radnice Prahy 2, Praha 9 a svozové společnosti. Tvrdí, že se zvýší ceny za svoz odpadu, zdvojnásobí se počet popelářských vozů v ulicích a zamezí se konkurenci.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.