Prodej mobilů se přesunul do elektra | e15.cz

Prodej mobilů se přesunul do elektra

iPhone, mapa - ilustrační foto
iPhone, mapa - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trh dosud kopíruje loňské výsledky. Soudí tak tržní specialista a analytik společnosti GfK Czech Radek Bulíř na základě toho, že za letošní první čtvrtletí se v Česku prodalo kolem 570 tisíc mobilních telefonů. Celkově by se přitom mělo letos prodat zhruba 2,7 milionu mobilů – což také odpovídá výsledkům posledních tří let. „Co se týče operátorů a jejich ústupu od dotování zařízení, tak si nemyslím, že by nějak výrazně ovlivnil prodej mobilních telefonů,“ uvedl dále ve své analýze Bulíř.

Prodejci elektroniky a mobilů však určitý posun zaznamenali. „Trh bez mobilních operátorů výrazně posiluje,“ uvedl produktový manažer řetězce Datart Tomáš Král. „Operátoři nabízejí velmi omezenou nabídku telefonů, a proto registrujeme zvýšenou poptávku,“ dodává obchodní ředitel oddělení Telecom společnosti Electro World Michal Navrátil. V letošním roce se prodej mobilních telefonů v Electro Worldu podle jeho vyjádření zvýšil množstevně o 28 procent a hodnotově o třicet procent. Má to prý na svědomí zvyšující se zájem o drahé chytré telefony typu Galaxy S4, HTC One nebo iPhone5.
Zájem o chytré telefony bude podle prodejců dále růst a GfK Czech předpokládá, že se jejich podíl na všech aktivních mobilech velmi brzy přiblíží šedesáti procentům.

2,7 milionu mobilních telefonů se ročně prodá v Česku. Na tomto počtu trh stagnuje už několik let

Hlavní trendy pak budou podle prodejců určovat parametry mobilů, hlavně jejich výkonnost, tloušťka, schopnosti fotoaparátu a také uhlopříčka. Za standard se v současné době místo dřívějších 3,5 palce považují čtyři palce a trend směřuje k ještě vyšším hodnotám. Příkladem může být novinka Samsung Mega s displejem o uhlopříčce 6,3 palce, tedy téměř šestnáct centimetrů.

Oživením trhu je pak rovněž nový operační systém Windows Phone 8 jako alternativa k přístrojům s operačním systémem Android a iOS.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah