Retrovýlet do Špindlu. Připomeňte si snímky Škody Spartak, co tehdy stála přes třicet měsíčních platů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Retrovýlet do Špindlu. Připomeňte si snímky Škody Spartak, co tehdy stála přes třicet měsíčních platů

Michal Nosek

Michal Nosek

Ve Špindlerově Mlýně je letošní sezona v plném proudu. Podívejte se, jak vypadalo horské středisko a vozový park návštěvníků na soudobých propagačních snímcích legendárního českého fotografa Viléma Heckela. Na nich nesmí chybět tehdejší motoristická hvězda Škoda Spartak.

Perla Krkonoš, jak se Špindlerovu mlýnu přezdívá, je desítky let nejvýznamnějším střediskem zimních sportů v České republice. Proto si jej k reklamnímu fotografování novinky Spartak zvolila v roce 1954 i mladoboleslavská Škodovka. "Táta nepsal k fotkám popisky, ale protože na vozech nejsou poznávací značky, tak se jedná o propagační fotografie ze zimy 1953-54, tedy rok před uvedením do prodeje," říká fotografka Helena Heckelová, jež se o otcův archiv stará a postupně jej digitalizuje.

Škoda novinku Spartak představila 19. prosince 1953 na počest oslav narozenin prezidenta Antonína Zápotockého. Lidé ale auto oficiálně spatřili až 1. května následujícího roku a sériová výroba začala dokonce až v roce 1955. Cena modelu dosahovala 38 tisíc při průměrném platu 1200 korun měsíčně.

Podívejte se, jak to ve Špindlu vypadalo v padesátých letech, přes objektiv Viléma Heckela:

Původně hornická a dřevorubecká osada začala být nazývána Špindlerův Mlýn koncem osmnáctého století. Jméno jí dal mlýn rodu Spindlerů.

V devatenáctém století se v horské vesnici začal rozvíjet cestovní ruch a proto došlo k silnému stavebnímu rozvoji a mnoho původních horských chalup prošlo přestavbou na hotel či restauraci.

Rozvoj pak pokračuje až do dneška. Současná ubytovací kapacita je kolem 10 tisíc lůžek, pro lyžaře je v areálu k dispozici 14 lanovek a vleků.

Octavie před lety kralovaly soutěžím rallye. Připomeňte si, jak se vyráběly
Hvězda cestovního ruchu, autobus Škoda RTO, se přestala vyrábět před 40 lety. Připomeňte si ji snímky Viléma Heckela
Barča. Podívejte se na výrobu mladoboleslavské legendy prostřednictvím snímků Viléma Heckela

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!