Ruský a švýcarský cestovní ruch řeší, jak reagovat na výkyvy měnového kurzu | e15.cz

Ruský a švýcarský cestovní ruch řeší, jak reagovat na výkyvy měnového kurzu

Rudé náměstí v Moskvě
Rudé náměstí v Moskvě
• 
ZDROJ: Adam Baker via Wikimedia Commons (CC-BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Posílení švýcarského franku, propad ruského rublu, výkyvy eura: současné turbulence na devizových trzích mají přímé dopady na rozhodování turistů a nutí pracovníky v tomto sektoru, aby se jim neustále přizpůsobovali. Jsou to prosté počty: "Slabá měna k vaší zemi turisty přitahuje, ale vaši turistiku směrem do zahraničí brzdí. Silná měna vám usnadňuje cestování, turistům z jiných zemí návštěvu vaší země prodražuje," říká generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Talíb Rifáí.

Když kurz franku prudce stoupl vůči euru a během jediného dne se v důsledku lednového rozhodnutí Švýcarské národní banky zhodnotil o 30 procent, ředitel skupiny Pierre et Vacances/Center Parcs pro Německo a Švýcarsko Joachim Quadt zaznamenal, že Švýcaři přešli na francouzské a německé odbočky skupiny, kde se ceny počítají v eurech.

„Přirozeně jsme museli reagovat,“ zdůrazňuje Quadt. Skupina začala poskytovat výhody cestovním kancelářím a zavedla slevy z cen ve švýcarských francích.

Podle ředitele Švýcarského úřadu pro turistiku Jürga Schmida se letos v létě očekává pokles rezervací od návštěvníků z Evropy. Úřad posílil kampaně zaměřené na přilákání turistů ze zemí mimo Evropu, zejména Asiatů, a kampaně orientující se na konkrétní akce, například sportovní. Snaží se i přesvědčovat Švýcary, aby trávili dovolenou ve své vlasti.

Levná Moskva

Naopak Rusové zdůrazňují, jak je teď u nich levně. Například tři noci ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Moskvě se snídaní, prohlídkou města v autobusu a se vstupem do muzeí stojí pouze 91 eur (asi 2500 korun).

Podle Sergeje Kornějeva z ruské Federální agentury pro turistiku je pokles rublu „jedinečnou příležitostí“, jak přitáhnout turisty do Moskvy, Petrohradu či do historických ruských měst takzvaného Zlatého kruhu. „Nevíme, jaká bude situace zítra, proto musíme tu příležitost uchopit dnes,“ zdůrazňuje. Ruský rubl loni ztratil vůči euru přibližně polovinu své hodnoty.

„Výrazné změny směnných kurzů jsou jedním z faktorů, jejichž dopady se projevují nejrychleji, zvýšení či pokles koupěschopnosti turistů se projevuje okamžitě,“ vysvětluje Dan Nguyen z quebeckého úřadu pro turistiku. Tato kanadská provincie chce využít oslabení kanadského dolaru vůči dolaru americkému, aby přilákala více turistů z USA.

Na turisty čekají i v Německu

V Německu doufají, že ve větším počtu do země přijedou Američané, Švýcaři a Britové, kteří budou využívat posílení svých národních měn vůči euru. „Bylo by však příliš zjednodušené tvrdit, že poptávka závisí pouze na vývoj směnných kursů,“ podotýká šéfka Německé centrály pro turistiku (DZT) Petra Hedorferová. „Máme dlouhodobé strategie, které se nemění v závislosti na pohybech eura,“ dodává.

„Potřebujeme turistický sektor, který se vyvíjí a přizpůsobuje, ale nikdy se nesmíme snažit zcela převrátit strategii podle změn směnných kursů,“ říká šéf UNWTO Talíb Rifáí.

Německé cestovní kanceláře zdůrazňují, že většinou své nabídky proti změnám v kurzech měn pojišťují, a tak mohou nabízet zájezdy se vším všudy levněji, než kdyby si jedinec sám kupoval letenky a zajišťoval ubytování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery