Sezona v Chorvatsku v ohrožení: turisty možná nebude mít kdo obsluhovat | E15.cz

Sezona v Chorvatsku v ohrožení: turisty možná nebude mít kdo obsluhovat

ČTK

Chorvatští zaměstnavatelé hlásí akutní nedostatek pracovní síly v cestovním ruchu. Podle nich je kvůli neschopnosti vlády umožnit příchod pracovníků ze zahraničí ohrožena turistická sezóna. Informoval o tom deník Večernji list, podle kterého Chorvaté o práci v turismu často nejeví zájem.

Chorvatský svaz zaměstnavatelů (HUP) a Chorvatský svaz turismu (HUT) vyzvaly vládu, aby zvýšila kvóty pro počet pracovníků ze zahraničí. Tvrdí, že nedostatek lidí v hoteliérství a pohostinství ohrožuje turistickou sezóny. Pokud se nic nezmění, některé ubytovací kapacity či restaurace podle nich nebudou schopné provozu.

Oba svazy vládě vyčítají, že kvóty pro zahraniční zaměstnance jsou již nyní vyčerpané a že těm pracovníkům, kteří povolení získali, trvá týdny vyřídit všechny potřebné formality.

Vláda však nechce kvóty zvyšovat, přičemž argumentuje tím, že místa musí být nejprve nabídnuta domácím pracovníkům. Ti se však i přes více než osmiprocentní nezaměstnanost často odmítají v cestovním ruchu nechat zaměstnat.

Turismus je klíčovým přispěvatelem do chorvatského státního rozpočtu a na HDP země se podílí zhruba 20 procenty. Chorvatsko je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů, kterých tam loni vyrazilo 813 tisíc.

Každoroční český nájezd na Chorvatsko se blíží. Na co si dát pozor při cestě autem
Čeští letci znovu propojí chorvatský ostrov Lošinj s pevninou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!