Síť Expert Elektro si udělala náskok, už bez závazků sbírá malé vysloužilé elektrospotřebiče | E15.cz

Síť Expert Elektro si udělala náskok, už bez závazků sbírá malé vysloužilé elektrospotřebiče

Češi nejeví velkou ochotu recyklovat malé elektrospotřebiče
Češi nejeví velkou ochotu recyklovat malé elektrospotřebiče
• 

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová evropská směrnice požaduje od všech prodejců elektra s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních, aby od spotřebitelů bezplatně odebírali vysloužilé malé spotřebiče. A to i v případě, že si nepřijdou koupit nový. Jako první síť obchodů zaměřených na prodej elektrospotřebičů v Česku se na splnění požadavku připravila síť Expert Elektro.

Ve spolupráci s kolektivním systémem pro sběr a zpracování vysloužilých spotřebičů Elektrowin rozmístila ve všech svých 54 prodejnách speciální sběrné nádoby. Do nich je možné zdarma odhodit starý mixér, kávovar, žehličku nebo jiný spotřebič, jehož žádný rozměr nepřesahuje 25 cm.

„Členské státy EU budou muset reagovat na tento požadavek nejpozději do 14. února 2014, my jsme se připravili v předstihu,“ sdělil E15.cz ředitel marketingu Expert Elektro Ladislav Pospíšil.

V České republice se vysloužilé spotřebiče systematicky sbírají od roku 2005. Elektrowin už například vysbíral přes dva miliony starých lednic, více než sedm milionů kusů malých spotřebičů a zajistil jejich ekologické zpracování. Malé spotřebiče ale, i přes tato čísla, stále z velké části končí v běžných popelnicích a poté na skládkách. Nové opatření má tuto situaci významně změnit k lepšímu.

I nezákazník nakoupí

„Se sítí prodejen Expert Elektro spolupracujeme intenzivně od roku 2006 a množství spotřebičů, které od ní přebíráme, rok od roku roste, a to včetně těch malých,“ konstatuje generální ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník. Jen mezi roky 2011 a 2013 přibylo podle jeho slov vysbíraných malých spotřebičů dvojnásobně, konkrétně z 5,763 na 10,184 tuny.

Marketingový ředitel Expertu Elektro zároveň uklidňuje ostatní prodejce, které naplnění požadavků EU teprve čeká: „Některé naše prodejny nabízejí tuto službu už několik let a lidí, kteří přijdou jen odložit starý spotřebič, aniž by nakupovali, je méně, než jsme očekávali. Většina stejně potřebuje vyměnit starý za nový, nebo se prostě jen rozhlédne a zjistí, že se jim do domácnosti hodí něco jiného.“

Společnost Expert Elektro je nákupní sdružení, které vzniklo v roce 1995. O rok později bylo přijato za člena mezinárodní kooperace Expert International se sídlem ve Švýcarsku. Připojilo se tak ke skupině zhruba tří tisíc odborných obchodníků v Evropě. Expert International svým obratem zaujímá mezi evropskými řetězci celkově čtvrté místo.

Česká expertní síť se v současné době skládá ze 17 společníků a 55 prodejen. Mezi největší společníky patří K+B Expert, dále Elektro expert Jankovský, Elektro Vision a Spektrum Elektro.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.