Snooker nadále expanduje, ujal se v Číně | E15.cz

Snooker nadále expanduje, ujal se v Číně

Snooker nadále expanduje, ujal se v Číně
Snooker: hráč roku John Higgins
• 
ZDROJ: worldsnooker.com

Martina Peřinková

Mistrovství světa v kulečníkové hře zvané snooker, které proběhlo na přelomu dubna a května, lámalo v televizní sledovanosti jeden rekord za druhým. Díky účasti čínského hráče nakonec přesáhla sledovanost finále jen v Číně 210 milionů diváků. Světová organizace tohoto sportu boomu v Číně ihned využila a přidělila do této země další turnaj.

Evergrande China Championship nabídne nejvyšší prize money v historii tohoto sportu. Nový turnaj se letos uskuteční od 1. do 5. listopadu. Zúčastní se jej 16 nejlepších hráčů podle světového žebříčku. Na turnaji však nebude možné získat žádné body. Zato budou hodně štědré odměny. Celkem si hráči mezi sebe rozdělí 650 tisíc liber. Poražení v prvním kole si odnesou 15 tisíc liber, vítěz 200 tisíc liber. Jedná se o nejvyšší odměnu na turnaji v historii snookeru.

Už od příštího roku však turnaj nabude na významu i z hlediska bodů. Bude totiž zařazen do kategorie major turnajů a stane se mezi nimi již pátým podnikem, který se odehraje v Číně. Od příštího roku se pak počítá s účastí 128 hráčů, odměna pro vítěze zůstane nezměněná. Podle světové organizace snookeru je v Číně registrováno 60 milionů hráčů snookeru, i proto je v této zemi hra s tágem a barevnými koulemi tak populární.

Snooker roste, chce na olympiádu v Tokiu

Sledovanost se ale zvyšuje po celém světě. Například finále světového šampionátu se vysílalo v osmdesáti zemích světa. Televizní stanice Eurosport odvysílala v loňské sezoně 1100 hodin snookerových přenosů.

Díky zvyšující se sledovanosti se zvedají i finanční odměny. V sezoně 2016/2017 bude na turnajích rozděleno celkem deset milionů liber. Vítěz světového šampionátu obdrží prémii 500 tisíc liber, což je o 200 tisíc více než na posledním šampionátu. Turnajové prémie jsou pro hráče důležitým zdrojem příjmů. Jedna kompletní sezona totiž vyjde špičkové hráče přibližně na 20 tisíc liber.

Autor: Martina Peřinková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!